Агресія Росії проти України доводить необхідність реформування Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, сказав український президент Володимир Зеленський у виступі на загальних дебатах 75-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. Його промову розмістив у YouTube Офіс президента України.
“Неприпустимо, коли суверенітет незалежної держави порушує один із постійних членів Ради Безпеки ООН. Це остаточно доводить: механізми зразка 1945 року сьогодні працюють не до кінця. Усе це може призвести до подальшого знецінення Ради Безпеки”, – підкреслив український президент.
Він заявив про готовність України взяти участь у переформатуванні Радбезу.
“Цей орган має стати більш представницьким, збалансованим, прозорим та ефективним. В інтересах ООН – мати дієвий інструмент, якщо хтось зловживає правом вето та статусом постійного члена”, – зазначив Зеленський.
Право вето в Раді Безпеки ООН мають п’ять його постійних членів: Росія (як правонаступниця СРСР), Китай, США, Франція і Великобританія.
Україна послідовно виступає за обмеження застосування вето в Радбезі.
Виступаючи на дебатах у Генасамблеї 22 вересня, російський президент Володимир Путін заявив про необхідність зберегти право вето за постійними членами Радбезу.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Незабаром після окупації Криму Росія розпочала збройну агресію на Донбасі. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.