На початку вересня парламент розглянув у першому читанні законопроекти, які створять для покупців в Україні вигідні умови для придбання автівок
В Україні може побільшати електромобілів. Не тільки тому, що такий транспорт вважають більш екологічним, а й через останні законодавчі ініціативи, які тимчасово скасують ряд податків на купівлю електротранспорту.
На які поступки йде держава, чи зможуть українські заводи виробляти електрокари і яка ситуація на автомобільному ринку країни нині? Розбираємося.
Бонуси від держави
У Верховній Раді 2 вересня народні депутати ухвалили в першому читанні законопроекти №3476 та 3477, які дуже спрощують умови на автомобільному ринку України. Законопроект – це ще не закон, і до голосування та набуття ним чинності ще треба почекати.
Суть цих ініціатив у тому, що вони створюють умови для популяризації електромобілів в Україні.
– Документами розширено перелік пільг для покупців електромобілів. Для українців, які купуватимуть електромобілі, передбачено тимчасову податкову знижку із ПДФО та звільнення від збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.
– Крім цього, до 31 грудня 2025 року продовжено термін, протягом якого електромобілі звільнено від ПДВ (наразі пільга діє до 31 грудня 2022 року), та додано до переліку транспортних засобів, на які поширюється ця пільга: електробуси, електровантажівки та електроспецтехніка.
– У разі закупівлі транспортних засобів через систему публічних закупівель (до 2030 року) частка ТЗ з електричними двигунами має бути не нижче 50% від загальної кількості придбаних ТЗ.
– До 1 січня 2029 року звільнено від сплати ввізного мита комплектуючі вироби, обладнання для виробництва транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами.
Які недоліки мають законопроекти? Теоретично ввезення дешевих електромобілів не стимулює вироблення власного продукту в Україні, бо це стає невигідним. А власне виробництво чи навіть контракт на виробництво зі світовими компаніями – це робочі місця та вигода для міських бюджетів, де є ці майданчики.
Тому з’явилися також пункти, які мають зрівняти умови для українських виробників.
Законопроект “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні” пропонує:
Тимчасове право платника податку внести до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року витрати на придбання легкових автомобілів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома). Тимчасово звільнити від оподаткування ПДВ операції із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту, товарів для виробництва транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами, а також операції із ввезення та/або постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами. Тимчасове звільнення від оподаткування прибутку підприємств електротехнічної промисловості, отриманого від реалізації електродвигунів, літій-іонних (літій-полімерних) акумуляторів, зарядних пристроїв власного виробництва, призначених для транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами; автомобільної промисловості, отриманого від реалізації транспортних засобів власного виробництва, оснащених виключно електричними двигунами.
Зелені номери і місця для паркування
В Україні для електромобілів з’являються номери із зеленим шрифтом, які свідчать про нульовий рівень викидів автівки. Це передбачає закон № 10405 щодо інфраструктури зарядних станцій для електромобілів.
Також передбачено визначення параметрів і вимог облаштування місць для паркування електромобілів. За паркування транспорту на місцях, призначених для електрокарів, закон передбачає штраф від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 340 до 510 грн.
Ба більше, такі номери вже почали видавати, передає “Укравтопром”. У таких номерах використовують символи, ідентичні для латиниці та кирилиці, а також уперше в Україні – чисту латиницю. Спеціальні номери отримають і таксі з електродвигуном. Їх позначатимуть буквами TV, TW, TY та TZ на жовтому тлі.
Що відбувається на автомобільному ринку?
У світі 17 країн вже анонсували відмову від продажів автомобілів із двигунами внутрішнього згорання, передає Autogeek. Велика Британія збирається заборонити використання бензинових і дизельних автомобілів із 2030 року, Франція – із 2040 р., Норвегія – із 2025 р., а до Барселони вже від початку року не можна в’їжджати на старих бензинових та дизельних авто.
За прогнозами Bloomberg NEF, електромобілі займатимуть 10% світових продажів легкових автомобілів у 2025 році, при цьому ця кількість збільшиться до 58% у 2040 році.
Аналітик дослідницької компанії Bernstein Макс Ворбертон стверджує, що масове впровадження електромобілів є неминучим. Його простимулюють поява дешевих акумуляторів, обмеження авто з ДВЗ та субсидії від держав.
Падіння цін на акумулятори для електромобілів дозволить виробникам продавати такий транспорт дешевше за “традиційні авто” з ДВЗ вже до 2022 року.
“В електромобілі вкладають неймовірні суми грошей. Я спостерігаю за цією індустрією вже 20 років і мені здається, що зараз її вже не зупинити”, – заявив директор із глобального монтажу в LMC Automotive Аль Бедвелл.
Що ж відбувається Україні? Цього року в Україні купили 2225 електромобілів, повідомляє асоціація “Укравтопром”. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, попит на автомобілі, що працюють виключно на електротязі, виріс на 227%.
Найбільшу частку охоплюють машини, що були в експлуатації, – 86%. Найбільше електрокари купують кияни, на другому місці – Харківська область, замикає трійку лідерів Одеська область.
Найпопулярнішими електромобілями серед українців є: Nissan Leaf, BMW i3,Tesla Model S, Ford Focus, Fiat 500.
Виробництво в Україні
Лідером із виробництва електрокарів та різних комплектуючих до них є Китай, проте останнім часом інші країни, зокрема європейські, задумалися про зміну місця виготовлення, зазначив аналітик дослідницької компанії Bernstein Макс Ворбертон. Тому шанс з’явився і для України, й ось чому:
– у Китаї уряд запровадив систему, яка вимагає від автовиробників випускати безпечні для екології автомобілі або оплачувати збиток від викидів вуглецю;
– пандемія коронавірусу, локдаун і закриття кордонів ускладнили транспортування товарів із КитаюЮ тому альтернативні заводи шукають ближче.
“Завдяки запропонованим законодавчим змінам в України з’являється шанс перетворитися на лоукост-виробничий майданчик для світових автовиробників. Україна може має долучитися до європейської електромобілізації, запровадивши умови, щоб у країні було вигідно виробляти, а не розвивати виключно споживацький напрям імпорту та сплачувати податки до бюджетів інших країн”, – заявили у Федерації роботодавців автомобільної галузі.
Таким чином, Україна може стати “європейським Китаєм”, оскільки країна має виробничі потужності, які вже почали виготовляти електротранспорт.
Виявляється, електротранспорт збираються виробляти і в Україні, і не де-небудь, а на старому доброму “Південмаші” у Дніпрі.
Українське космічне агентство та “Південмаш” у липні 2020 року підписали меморандум із південнокорейською компанією Caris. Український завод отримав замовлення виготовити 5000 електробусів і 7800 зарядних станцій до 2023 року. Сума замовлення – 23 млрд грн.
Сторони ухвалили обмін ліцензійними угодами і технологіями, запланували спільну участь у виставках й обговорили можливості та потенціал експорту електробусів до Європи. Однак меморандум – це ще не контракт і не гарантує замовлення.
Що означає такий крок? Гендиректор “Південмашу” Сергій Войт каже, що завод довгий час був недостатньо завантажений і перебував у тяжкому економічному стані. Співпраця з Caris дозволить не тільки фінансово оздоровити підприємство, а й зберегти науково-технічний потенціал, відродити машинобудування, яке багато років залишалося одним із ключових напрямів заводу.
У Львові завод “Електрон” у 2015 році випустив перший в Україні низькопідлоговий електробус “Електрон Е191”. Його довжина – 12 м, пасажиромісткість – 100 місць. Вартість виробництва електробуса становить 8-9 млн грн.
У кінці серпня було презентовано перший український електромобіль для людей з інвалідністю на базі Smart – Ukrainian Social Electric Car (USEC). Технічні роботи виконала компанія EcoFactor. Потужність електромобіля становить 30 кВт: два мотор-колеса по 15 кВт на задній осі, привод – задній. Батарея місткістю 15 кВт-год дозволяє проїхати на одному заряді 100-150 км залежно від умов експлуатації.
У Луцьку компанія “Богдан Моторс” у 2014 році розробила модель електромаршрутки на базі автобуса “Богдан А091”. Його кілька років використовували в рамках експерименту. У 2020 році на дороги виїхав експериментальний промисловий зразок “ЗЕТ 8-120“. Двигуни в цьому автобусі використано вітчизняні, а АКБ закуповують у Китаї. Можна очікувати, що дорогами Луцька та інших міст незабаром почнуть їздити вітчизняні автобуси на електротязі.