Глава МЗС України Дмитро Кулеба вважає, що у відносинах з Угорщиною не варто чекати швидких зрушень, тому що “рани, завдані українсько-угорським стосункам”, потрібно лікувати обережно. Про це він заявив 23 вересня у своєму відеозверненні у Facebook перед зустріччю з угорським колегою Петером Сіярто в Ужгороді.
“Рани, які були завдані українсько-угорським стосункам за останні роки, потрібно лікувати дуже повільно і підходити до цього дуже обережно. Маленькими кроками рухаємося вперед до пошуку тих рішень, які будуть взаємоприйнятні і для України, і для Угорщини”, – сказав він.
Сенсацій і проривів у візиті Сіярто також не буде, але він є дуже важливим кроком до дипломатичних проривів в інтересах України та Європи загалом, пояснив Кулеба.
https://www.facebook.com/dmytro.kuleba/videos/10158592449263389/
Міністр зазначив, що Україна не збирається змінювати закон “Про освіту” під вимоги Будапешта, оскільки було виконано всі рекомендації Венеціанської комісії.
“Будемо говорити з партнерами про те, як імплементувати законодавство і яким чином усунути негативні явища з угорської сторони 2017 року після ухвалення цього закону”, – сказав Кулеба.
Зустріч глав МЗС відбувається на тлі погіршень відносин двох країн після ухвалення в Україні у вересні 2017 року закону “Про освіту”. Згідно з нормами цього документа, розширено використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння щодо майбутнього угорської меншини в Україні (на Закарпатті проживає понад 150 тис. угорців). У Будапешті блокують засідання комісії Україна – НАТО на найвищому рівні та заявляють, що готові протистояти євроатлантичній інтеграції України, доки до закону не буде внесено змін.
Українська сторона пояснювала, що в угорських школах у Закарпатті українську мову викладали у настільки мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично не розуміє її. Тож у них виникають проблеми при вступі до українських університетів і пошуку роботи.
Кулеба заявив у червні 2020 року, що Україна відкоригувала закон про освіту за рекомендацією Венеціанської комісії.
Наслідком таких відносини стало те, що Україна під приводом епідемічної ситуації не пустила у Закарпаття державного секретаря Угорщини з питань національної політики Арпада Потапі.
Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна” 29 липня сказав, що Угорщина має намір і далі зберігати вето на засіданнях комісії Україна – НАТО на рівні міністрів.