Резонанс, який виник у світі після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, у службі зовнішньої розвідки РФ назвали “розкручуванням справи” задля блокування газопроводу “Північний потік – 2”. Таку заяву зробив директор СЗР Сергій Наришкін, повідомило 22 вересня агентство ТАСС.
20 серпня Навальний, який летів рейсом із Томська в Москву, знепритомнів. Літак екстрено приземлився в Омську. Його госпіталізували в місцеву лікарню, а за два дні доправили до берлінської клініки “Шаріте”.
“Стає все помітніше, що однією з головних мішеней цієї кампанії є “Північний потік – 2”, – зазначив директор СЗР.
Наришкін назвав дії США прикладом недобросовісної конкуренції за європейський ринок газу.
“Вашингтону вкрай важливо домогтися закриття цього проєкту, який ставить під сумнів плани Білого дому з нарощування постачань американського скрапленого природного газу в Європу. Показовими є заклики президента [США] Дональда Трампа до ФРН вийти з “Північного потоку – 2”, заяви держсекретаря Майка Помпео про внесення газопроводу в нову редакцію закону “Про протидію противникам Америки через санкції”, погрози кількох сенаторів-республіканців керівництву німецького порту Мукран”, – зазначив він.
“Північний потік – 2” – газопровід, який має зв’язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м³ газу на рік. Вартість проєкту – €9,5 млрд, його порівну фінансують російський “Газпром” і п’ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie та австрійська OMV.
Станом на грудень 2019 року було добудовано 93,5% газопроводу, повідомляв офіційний представник оператора проєкту – компанії Nord Stream 2 AG – Єнс Мюллер.
Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають “Північний потік – 2” загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Будівництво газопроводу було заморожено, оскільки в грудні 2019 року США ввели санкції проти європейських підрядників, які беруть участь у проєкті. Одразу після цього швейцарська компанія Allseas зупинила роботи з будівництва “Північного потоку – 2” і вивела з Балтійського моря свої судна-трубоукладники. “Газпром” заявив про залучення до завершення проєкту російських трубоукладників.
21 липня 2020 Палата представників, нижня палата Конгресу США, ухвалила бюджет міністерства оборони на 2021 фінансовий рік, який передбачає нові санкції проти “Північного потоку – 2”. 23 липня проєкт оборонного бюджету схвалив Сенат. Перед переданням на підпис президенту США версії документів, ухвалені Палатою представників і Сенатом, має бути узгоджено.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель 1 вересня стверджувала, що “Північний потік – 2” добудують, незважаючи на погрози США. 8 вересня вона сказала, що буде погоджувати будь-які дії проти Росії у зв’язку з отруєнням Навального з європейськими партнерами, але ще не вирішила, чи стосуватимуться вони будівництва газопроводу.
11 вересня глава міністерства закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що будівництво газопроводу “Північний потік – 2” можуть заморозити як реакцію на отруєння Навального.