Для припинення війни на сході України президенту України Володимирові Зеленському потрібні план дій і механізм їх реалізації. Про це в інтерв’ю “Фактам”, яке опубліковано 21 вересня, заявив глава парламентської фракції “Голос” Сергій Рахманін.
“У мене глибоке переконання, що в Зеленського як не було плану і механізму, так і немає досі. Відповідно, досягнення миру в ті способи, у які він намагається його досягти, неможливе у принципі. І те, що роблять зараз, нас ні в який спосіб і ніякою мірою до миру не наближає”, – вважає нардеп.
За його словами, те, що відбувається сьогодні на Донбасі, не є перемир’ям, це режим припинення вогню, якого дотримувалися шість днів.
“Якщо не помиляюся, на сьомий день почалися перші порушення, які тривають досі. А те, що не використовують важкого озброєння і знизилася інтенсивність ведення вогню, не означає, що це перемир’я або припинення обстрілів. Це означає, що можливість появи людських жертв знижено, але не зведено до нуля. Жертви були. Вони могли бути й раніше, тому що періодично в окопи прилітали ПОГи (постріл гранатометний. – Авт.) і кулі. І те, що вони ні в кого не влучали, – це везіння, а не заслуга політиків”, – зазначив Рахманін.
Він підкреслив, якщо планом припинення війни Зеленський вважає Мінські угоди, то їх укладав не він.
“Навіть більше, він їх критикував. Тоді чим відрізняються його план і його дії від дій [п’ятого президента України Петра] Порошенка? Я зрозуміти не можу. Іноді мир є прихованою формою війни. На мою думку, мир, обіцяний Зеленським, саме такий. І ця війна без шансів на виграш”.
Рахманін вважає, що різниця тільки в тому, що контакти між Києвом і Москвою зараз відбуваються жвавіше завдяки тому, що у Кремлі Зеленського вважають податливішим, ніж Порошенка.
“Якщо ми говоримо про кінцевий результат, то він такий самий, яким був рік-два тому: ми не наближаємося до миру й не віддаляємося від нього. Ми перебуваємо на тих самих позиціях, на яких і були. Нюанс лише в тому, що ситуація гірша з погляду супутніх обставин”, – заявив нардеп.
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що Об’єднані сили на Донбасі будуть відповідати на ворожі обстріли й після набуття перемир’ям чинності.
26 серпня у штабі ООС повідомили, що протягом першого місяця режиму повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі в лавах українських військових немає бойових утрат і поранень.
6 вересня, на 42-й день перемир’я, бойовики на Донбасі прицільно обстріляли українські позиції в Донецькій області, поранили військовослужбовця. Того самого дня в Луганській області внаслідок обстрілу бойовиками загинув ще один український військовослужбовець.