Адміністрація YouTube заблокувала агітаційну рекламу поправок у російську конституцію за порушення правил користування сервісом. Під час спроби переглянути відеоролик з’являється напис: “Це відео вилучено за порушення політики YouTube щодо ворожих висловлювань”.
Як повідомляє видання Meduza, ролик створили “Федеральное агентство новостей” (РИА ФАН) та медіагрупа “Патріот”, які пов’язують із бізнесменом Євгеном Пригожиним.
За сюжетом відео, у Росії так і не ухвалили поправок до ст. 72 основного закону РФ. У них пропонували закріпити поняття шлюбу як союзу чоловіка й жінки. Через це в Росії геям надали можливість усиновлювати дітей. 2035 року хлопчика з дитячого будинку усиновлює пара геїв, один із яких відразу пропонує хлопчикові сукню. Наприкінці ролика звучить слоган: “Таку Росію ти вибереш? Виріши майбутнє країни, голосуй за поправки в конституцію”.
Ролик залишається в доступі в низці інших соціальних мереж. Один із користувачів Twitter опублікував відео, супроводивши його фразою: “Голосуй за поправки в конституцію або всіх російських дітей заберуть до себе додому геї“.
Видання Coda пише, що актор Олександр Філімоненко, який знявся в ролику, потім сам повідомив, що голосуватиме проти поправок.
“Нам сказали нікому не давати інтерв’ю, але ви мені раніше за цю заборону написали. Я не згоден, що саме так у нас буде 2035 року, просто сценарій такий. Це ж агітація”, – повідомив Філімоненко.
1 червня президент Росії Володимир Путін підтримав пропозицію голови Центральної виборчої комісії РФ Елли Памфілової провести загальноросійське голосування за поправки до конституції РФ 1 липня.
Голосування за поправки до конституції планували провести 22 квітня, але його відклали через пандемію коронавірусної інфекції COVID-19.
20 січня 2020 року Путін вніс проєкт закону про поправки до конституції РФ на розгляд Держдуми. Його одноголосно ухвалили у першому читанні 23 січня.
У документі, зокрема, пропонують виключити можливість обіймати пост глави держави більше ніж два строки, закріпити пріоритет конституції над міжнародним правом, а також розширити повноваження Конституційного суду.
4 лютого Путін говорив, що поправки в конституцію вносять не для продовження його повноважень.
11 лютого комітет Держдуми РФ затвердив поправки до конституції, у разі ухвалення яких Путін після звільнення з поста президента довічно залишатиметься членом Ради Федерації.
10 березня із пропозицією обнулити президентські строки Путіна або повністю прибрати з конституції обмеження кількості строків виступила депутатка від “Единой России” Валентина Терешкова. Пізніше в Держдумі Путін виступив проти повного виключення з конституції норми про обмеження кількості президентських строків, але підтримав обнулення своїх строків за умови, що Конституційний суд РФ визнає, що така поправка не суперечить основному закону. Держдума РФ підтримала поправку про обнулення президентських строків Путіна.
Путін також запропонував поправку, яка передбачає формування главою держави Держради “з метою забезпечення узгодженого функціонування та взаємодії органів державної влади”.
Низка експертів вважає, що так російський лідер намагається розв’язати проблему збереження влади після 2024 року, коли закінчується його черговий президентський строк. Путін є президентом РФ із 2000 року з невеликою перервою. За чинною конституцією, він не може балотуватися на посаду глави Кремля 2024 року.