Під час тригодинної зустрічі, яку 14 вересня провів прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький із представниками опозиції та уряду, обговорили можливі форми допомоги Білорусі. Про це повідомило Polskie Radio.
Глава канцелярії уряду Польщі Міхал Дворчик повідомив, що її учасники, незважаючи на деякі розбіжності у методах досягнення мети, дійшли єдиного висновку – найважливішим є збереження суверенітету Білорусі, який у кінцевому підсумку означає безпеку і стабільність Польщі.
Він уточнив, що на найближчому засіданні лідерів Європейського союзу глава польського уряду від імені Вишеградської групи оприлюднить “План Маршалла” для Білорусі. Це низка економічних, і не тільки, дій, які можна було б запропонувати Білорусі в разі проведення повторних – чесних і демократичних – виборів.
Ідеться про своєрідну дорожню карту, пов’язану зі створенням стабілізаційного фонду, уточнив Дворчик.
Він також додав, що на зустрічі також обговорювали посилення парламентської дипломатії, оскільки не всі країни в Євросоюзі “виявляють таку емпатію” до Білорусі, як Польща і країни Балтії.
У Білорусі від 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифікували. За офіційними даними, перемогу здобув нинішній президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Усього на акціях протесту затримали понад 10 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло чотири учасники мітингів.
Міністри закордонних справ країн Євросоюзу 28 серпня домовилися ввести санкції проти білоруських високопосадовців через фальсифікацію виборів і насильство проти мітингувальників. Вони почнуть діяти не пізніше ніж 21 вересня, говорив міністр закордонних справ Чехії Томаш Петржичек.
Литва, Латвія та Естонія 31 серпня першими у світі ввели персональні санкції для влади Білорусі після виборів і придушення мирних протестів у країні. Балтійські держави зробили персонами нон ґрата 30 білоруських чиновників, включно з Лукашенком.
Крім того, країни Балтії домовилися про припинення торгівлі електроенергією з Білоруссю після запуску Білоруської АЕС.
У серпні нинішнього року уряд Польщі розпочав програму “Солідарні з Білоруссю”, що передбачає допомогу репресованим білорусам, стипендії та підтримку незалежних ЗМІ. Станом на 9 вересня в межах програми білорусам видали 234 гуманітарні візи.