Китайський уряд затягував із наданням інформації про коронавірус у Всесвітній організації здоров’я в січні. Про це 3 червня пише Associated Press.
Як зазначає агентство, Китай оприлюднив генетичну карту, або геном вірусу, за більш ніж тиждень після того, як три різні урядові лабораторії повністю розшифрували інформацію. Причиною є жорсткі заходи контролю над інформацією та конкуренцією в системі суспільної охорони здоров’я КНР.
Після цього Китай ще як мінімум на два тижні затягував із наданням ВООЗ докладних даних про пацієнтів і випадки COVID-19 у січні.
AP зазначає, що окремі чиновники ВООЗ скаржилися, що Китай не обмінюється достатньою кількістю даних, щоб оцінити, наскільки ефективно вірус поширюється між людьми або який ризик він становить для решти світу.
Наприклад, на початку січня на одному із засідань представник ВООЗ у Китаї Гауді Галеа заявив, що організації надходять дані від КНР “за 15 хвилин до того, як вони з’являються на телебаченні”.
Співробітники ВООЗ обговорювали питання про те, як натиснути на Китай для надання докладних даних, не викликаючи гніву влади, і побоювалися втрати доступу та створення проблем для китайських учених.
AP зазначає, що затримка в оприлюдненні інформації про геном загальмувала визнання його поширення в інших країнах, а також розроблення тестів, ліків і вакцин.
Професор Інституту показників і оцінки здоров’я у Вашингтонському університеті Алі Мокдад заявив журналістам, що багатьох смертей від COVID-19 можна було уникнути, якби Китай і ВООЗ діяли швидше.
3 червня міністерство закордонних справ Китаю відкинуло звинувачення в тому, що Пекін затягував із наданням інформації про коронавірус ВООЗ та іншим державам.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник у грудні 2019 року в китайському Ухані. Станом на 3 червня у світі коронавірусом заразилися 6,4 млн осіб, померло 380,7 тис., одужало приблизно 2,74 млн, інформує Університет Джонса Гопкінса.
США звинувачують Китай у приховуванні масштабів епідемії на самому її початку. У доповіді розвідки США, зміст якої став відомий агентству Bloomberg, ішлося, що Китай приховував масштаби спалаху коронавірусу, занижуючи як кількість випадків зараження, так і кількість смертельних випадків.
Віцепрезидент США Майк Пенс в інтерв’ю CNN 1 квітня сказав, що весь світ міг опинитися у кращому становищі, якби влада Китаю була “відвертішою”. Наявні дані дають змогу вважати, що китайці стикнулися з новим вірусом не у грудні, а на місяць раніше, заявив Пенс.
23 квітня держсекретар США Майк Помпео висловив упевненість, що китайські комуністи “відповідатимуть за те, що трапилося”. 3 травня він заявив, що Сполучені Штати мають “величезну кількість” доказів, що пандемія почалася з витоку коронавірусу з Уханського інституту, хоча згодом зазначав, що впевненості в цьому немає.