Американські сенатори Роберт Менендес і Бен Кардін закликали міністерство фінансів США розширити санкції відповідно до “акту Магнітського” щодо громадян Росії. Про це йдеться в листі, оприлюдненому на сайті комітету із закордонних справ Сенату.
“Із моменту ухвалення 2012 року закону Магнітського ми очікували, що управління з контролю за іноземними активами щорічно оголошуватиме про поповнення списку до кінця кожного календарного року. Однак уже 9 вересня, і в нас усе ще немає нових обмежувальних заходів від адміністрації за 2019 рік. У зв’язку із цим ми настійно закликаємо негайно опублікувати надійний і такий, що заслуговує на довіру, список”, – ідеться в листі сенаторів.
Вони нагадали, що “акт Магнітського” є одним із найефективніших механізмів, які є у США для того, щоб притягнути до відповідальності порушників прав людини в Росії.
Сенатори зазначили, що цього року управління з контролю за іноземними активами ввело санкції щодо десятків осіб, пов’язаних з Іраном, Китаєм і Венесуелою, але тільки 17 із них були пов’язаними з Росією. Менендес і Кардін додали, що в Росії є багато осіб, до яких можна застосувати положення “закону Магнітського”.
У грудні 2012 року у США ухвалили так званий закон Магнітського, який вводить персональні санкції щодо осіб, відповідальних за порушення прав людини та принципу верховенства права у РФ. Спочатку до списку ввійшло 18 осіб, переважно – співробітники правоохоронних органів, які, за версією укладачів списку, мали стосунок до розслідування кримінальної справи щодо юриста консалтингової компанії Firestone Duncan і аудитора фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського. “Список Магнітського” кілька разів розширювали.
Магнітський помер у слідчому ізоляторі в Москві 2009 року у віці 37 років нібито від проблем із серцем. Російські правозахисники стверджують, що представники влади свідомо ігнорували поганий стан здоров’я юриста, щоб змусити його замовкнути про великомасштабне розкрадання коштів із російського бюджету.
У грудні 2016 року Конгрес США ухвалив “Глобальний закон Магнітського”, того самого місяця його підписав тодішній президент США Барак Обама. Відповідно до закону, президент США може вводити санкції проти громадян будь-якого іноземної держави, якщо доведено, що вони мають стосунок до брутальних порушень прав людини та корупції. Санкції можуть передбачати заборону на в’їзд до США і заморожування активів.
Закони на честь Магнітського ухвалено також у Канаді, Великобританії та низці держав ЄС.