Ціна на електроенергію на ринку на добу наперед (РДН) у травні обвалилася через трейдерські спекуляції, унаслідок яких продавали електроенергію для отримання прибутку, але на шкоду державним компаніям “Центренерго“ і “Енергоатом“. Про це йдеться в колонці генерального директора D.Trading Віталія Бутенка на сайті “Цензор.НЕТ”.
“У травні почало відбуватися щось дивне. На РДН стали з’являтися заявки на продаж електроенергії за дуже низькими цінами, значно нижчими від собівартості “Енергоатому”. Ціни таких заявок були в діапазоні від 10 грн/МВт-год до 550 грн МВт-год, тобто більш ніж у 50 разів (!!!) нижчими від собівартості виробництва “Енергоатому”. Ринковою мовою це називається “демпінг”, – повідомив Бутенко.
За його словами, велика пропозиція електроенергії за демпінговою ціною призвела до різкого провалу цін наприкінці травня.
“Аналіз даних Оператора ринку вказує на реалізацію спекулятивної схеми із перепродажу е/е державних підприємств ПАТ “Центренерго” і ДП НАЕК “Енергоатом” на РДН із отриманням надприбутків трейдерами – учасниками схеми”, – зазначив автор колонки.
Сутність маніпуляцій, як розповів гендиректор компанії, полягає в тому, що трейдери закуповують електроенергію зі знижкою в державних енергогенерувальних компаній і водночас перепродають її на ринку на добу наперед за вищою ціною для отримання прибутку. Зі свого боку, держкомпанії такої можливості позбавлені, оскільки продали більшість електроенергії трейдерам.
“Середня маржа трейдерів на перепродажі е/е держкомпаній “Центренерго” і АЕС становить приблизно 161 грн/МВт-год. У перерахунку на проданий обсяг це дорівнює чистому прибутку на схемі перепродажу понад 60 млн грн. Відмінний заробіток за 20 днів “непильної роботи”, – зазначив топменеджер.
Водночас Бутенко назвав безпідставними звинувачення компанії в діях, які нібито привели до обвалу цін на РДН. Він підкреслив, що D.Trading закуповує частину електроенергії безпосередньо в теплоелектростанцій ДТЕК Енерго, а частину електроенергії – на РДН. Але після початку маніпуляцій на ринку компанія цілковито перейшла на закупівлі електроенергії у ТЕС ДТЕК, унаслідок чого її дії розкритикував голова комітету ПЕК парламенту Андрій Герус, а також Нацкомісія з енергетики і комунальних послуг.
“Це те саме, що звинуватити в поганій погоді перехожого за те, що він скористався парасолькою, коли пішов дощ”, – написав Бутенко.
Він нагадав, що від моменту запуску нового ринку електроенергії в липні 2019-го ціна електрики на РНД опускалася нижче від позначки 1000 грн/Мвт-год майже 30 разів. Максимальне падіння ціни сягало позначки 616 грн/Мвт-год. Таке падіння ціни зафіксували 11 квітня 2020 року.
“Тоді проблеми в цьому ніхто, окрім генерувальних компаній, не побачив”, – підкреслив керівник.
Протягом останньої декади травня стався черговий обвал цін на електроенергію на РНД, причиною якого назвали вихід компанії ДТЕК із торгів на цьому сегменті ринку.