Для тих, кого кидає в жар від словосполучення “дистанційне навчання”, у нас є хороші новини
До старту нового навчального року залишається один день, а Україна, як і раніше, продовжує жити в умовах карантинних обмежень, запроваджених для боротьби з поширенням коронавірусної інфекції Covid-19.
Як ці обмеження вплинуть на навчальний процес – животрепетне питання, яке вимотало чимало нервів як учителям, так і батькам.
Щоб дещо прояснити ситуацію, ми зібрали відповіді на найпопулярніші запитання напередодні карантинного 1 вересня. Отже.
А школа точно буде?
У МОЗ запевняють, що навчальний рік розпочнеться в усіх школах України, за винятком шкіл у регіонах з “червоним” рівнем епідеміологічної небезпеки.
Станом на 28 серпня, до “червоної” зони потрапили:
міста Івано-Франківськ, Калуш та Коломия, Городенківський, Косівський та Тисменицький райони Івано-Франківської області; міста Біляївка та Ізмаїл Одеської області; міста Дубно та Острог, Костопільський та Радивилівський райони Рівненської області; міста Бережани та Чортків, Бережанський район Тернопільської області; місто Чернівці, Вижницький, Глибоцький, Заставнівський, Кіцманський та Новоселицький райони Чернівецької області.
Ось що з цього приводу каже міністр охорони здоров’я Максим Степанов:
“Навчання в школах, розташованих у регіонах з “червоним” рівнем епідемічної небезпеки, є неможливим. У регіонах з “помаранчевим”, “жовтим” і “зеленим” рівнями навчання проходитиме згідно з правилами навчального процесу в школі під час карантину“.
На останніх зупинимося детальніше.
Маски, щитки, антисептики. Що з цього потрібно?
Усе. Але треба врахувати, що правила навчального процесу можуть відрізнятися залежно кольору, в який “пофарбовано” ваш регіон. Наприклад, у школах, розташованих у населених пунктах з “помаранчевим” рівнем епідемічної небезпеки, учителям потрібно носити захисні щитки.
А ось температурний скринінг для вчителів (вище 37,2 градуса – недопуск до роботи), використання антисептиків на вході й ретельне миття рук усіх учасників навчального процесу після кожного уроку є обов’язковими для шкіл, розташованих не тільки в “помаранчевій”, а й у “жовтій” і “зеленій” епідеміологічних зонах.
Незалежно від карантину вхід до закладу освіти та пересування ним будуть можливими тільки в масці або респіраторі, однак діти початкових класів можуть перебувати в школі без них (це з оновлених рекомендацій МОЗ).
Для інших учасників навчального процесу під час занять маски та респіратори можна не використовувати, однак вони є обов’язковими під час пересування всередині приміщення.
Перед заняттями вчителі повинні опитати учнів щодо самопочуття та обстежити на предмет ознак респіраторних захворювань.
Якщо в дитини виявили симптоми ГРВІ або коронавірусної хвороби, її слід відвести в окреме приміщення, надіти маску, повідомити батькам про симптоми, за необхідності викликати швидку або мобільну бригаду для тестування.
Після цього дитина повинна перебувати або на самоізоляції, або в лікарні, якщо випадок середньої тяжкості. При підтвердженні в неї Covid-19 весь клас має піти на самоізоляцію.
У туалетах навчальних закладів повинні бути антисептик, рідке мило й паперові рушники (або електоросушарки для рук), забороняється використання багаторазових рушників.
Провітрювати класи після кожного заняття слід протягом 10 хвилин. Персонал має бути забезпечено захисними масками з розрахунку: 1 маска на 3 години роботи.
Рекомендації для керівництва навчальних закладів
Перед стартом навчального року засновникам закладів освіти рекомендують забезпечити школи дезінфікувальними та мийними засобами, засобами індивідуального захисту.
Директори закладів повинні обладнати в школах місця для оброблення рук і збору використаних масок та рукавичок, а також створити умови для соціального дистанціювання й попередження скупчення дітей.
Закладам освіти рекомендують:
– відчинити кілька входів до будівлі;
– збільшити відстань між партами;
– використовувати розмітку на підлозі для організованого руху коридорами;
– виділити зони переміщення для учнів різних вікових категорій;
– використовувати великі приміщення, зокрема актові зали, рекреації, коридори, адаптовані для потреб навчання;
– за сприятливих погодних умов проводити заняття на відкритому повітрі;
– установити гнучкий графік початку занять для різних категорій учнів.
Для того, щоб мінімізувати пересування учнів у приміщеннях закладу, рекомендується закріпити за класами окремі навчальні кабінети.
Зокрема, протягом дня можна проводити заняття одного й того самого класу або групи в одній аудиторії/кабінеті, застосовувати модульний підхід для вивчення дисциплін, передбачити в розкладі можливість визначати різний час початку й закінчення занять для різних класів і груп.
Крім того, рекомендується запровадити гнучку структуру навчального року – передбачити можливість змінювати строки канікул, початку та закінчення семестрів залежно від епідеміологічної ситуації.
А харчування в школах буде?
Так, але забороняється його організація за типом “шведського столу” і самообслуговування, а також робота питних фонтанчиків.
Згідно з рекомендаціями МОЗ, під час харчування відстань між столами має становити не менше 1,5 м, а за столом повинні перебувати не більше 4 осіб.
У разі неможливості забезпечити дітей гарячим харчуванням необхідно організувати харчування шляхом роздавання попередньо фасованої харчової продукції.
Що відомо з приводу шкільного транспорту?
Він працюватиме, але, зрозуміло, що з дотриманням карантинних норм.
Так, перевізнику необхідно забезпечити водіїв масками/респіраторами та антисептиками для рук, щодня контролювати їхній стан здоров’я та не допускати до роботи осіб з ознаками гострої респіраторної хвороби й температурою вище 37,2 С.
Салон транспорту необхідно дезінфікувати в кінці робочої зміни. Вхід до салону здійснюється за наявності захисної маски або респіратора. Кількість пасажирів має бути в межах кількості місць для сидіння.