Демонстрація почалася мирно, але до кінця поліція заарештувала багатьох маніфестантів
У Берліні у вихідні відбулися багатотисячні мітинги проти карантину в Німеччині. Протест переріс у сутички з поліцією, а учасники навіть спробували прорватися до Рейхстагу.
У вуличних акціях взяли участь ультраправі, прихильники теорій змови, а також звичайні люди. Всі вони висловили своє незадоволення підходом уряду до пандемії і вимагали “повернутися до демократії“. Хто організував мітинги і що сталося в центрі Берліна у вихідні, читайте в матеріалі.
Хто прийшов на мітинги?
Багатотисячна демонстрація противників Covid-обмежень складалася з різних груп і не була схожою на єдиний рух.
На мітингу були коронаскептики, антивакцинатори, прихильники теорії змови, ультраправі, екоактивісти, в натовпі були прапори ЛГБТ, США, Німецької імперії, Росії і навіть так званої “ДНР”.
Організаторами виступила Штутгартська організація Querdenken 711 (“Нестандартне мислення”). Це німецький рух, учасники якого виступають проти обмежувальних заходів, які запровадили через пандемію нового коронавірусу. Карантин вони називають диктатурою і протестують проти обов’язкового носіння масок і поширення мережі 5G, яку вважають шкідливою для здоров’я. Протягом весни та літа 2020 року вони проводили низку демонстрацій у Німеччині.
Також на акції були “рейхсбюргери”, які не визнають існування ФРН як державного утворення. Їхні прапори було помічено на акції.
У натовпі були помітні десятки російських й американських прапорів із гаслами на підтримку президентів РФ і США Володимира Путіна і Дональда Трампа. На одному з плакатів було написано”Володимире і Дональде, звільніть нас”.
Крім цього, на мітинг прийшов … племінник президента США Джона Кеннеді Роберт Френсіс Кеннеді – молодший. Він виступив перед присутніми і також згадав про вишки 5G.
“П’ятдесят років тому Джон Ф. Кеннеді приїхав до Берліна, оскільки Берлін перебував на передньому краї боротьби з глобальним тоталітаризмом. Сьогодні Берлін знову на передньому краї боротьби з тоталітаризмом. П’ятдесят років тому Джон сказав: “Іch bin ein Berliner”. Сьогодні я повторюю ці слова:” Ich bin ein Berliner”, – заявив він.
Штурм рейхстагу і зіткнення під посольством РФ
За погодженням з поліцією учасники не зобов’язані були носити маски. Протестувальники заповнили відведений їм трикілометровий простір. На ділянках, які контролювали організатори, соціальної дистанції більш-менш дотримувалися. За оцінкою Bild, на центральній вулиці Фрідріхштрассе зібралося близько 30 тис. осіб.
На прилеглій вулиці Унтер-ден-Лінден, яку організатори не контролювали, панував хаос. Тут біля посольства РФ зібралися праворадикали і німецькі прихильники Путіна, які організували несанкціоновану акцію. Увечері відбулися сутички з поліцією – в поліцейських летіли пляшки і каміння. Поліція затримала близько двохсот осіб, серед них й одну з головних фігур в русі Covid-дисидентів кухаря-вегана Аттілу Хільдмана.
Протести в Берліні Reuters Протести в Берліні Reuters Протести в Берліні Bild
Увечері частина радикалів прорвала оточення перед будівлею Рейхстагу і забралася на його сходи. До самої будівлі демонстранти не проникли, поліцейські відтіснили їх. При цьому протестувальники кидали в співробітників сил правопорядку каміння і пляшки. Поліція застосувала у відповідь сльозогінний газ. Після прориву оточення поліція розігнала демонстрантів, видавивши їх із площі перед будівлею, в якій засідає бундестаг.
Всього за день протестів у Берліні було затримано близько 300 осіб.
Реакція політиків
Представники різних політпартій засудили учасників протестів за прорив до будівлі Рейхстагу.
Глава МЗС Німеччини Хайко Маас висловив розуміння протестувальникам, але розкритикував зв’язок протесту з ультраправими.
“Кожен має право сперечатися про те, як боротися з коронавірусом, і висловити свою думку. Ніхто не повинен наслідувати правих екстремістів, поставити під загрозу працівників поліції та поставити багатьох під загрозу інфекції“,- сказав Маас.
Він також сказав, що поява “прапорів Рейху” перед парламентом Німеччини була ганебною.
Символіку, яка асоціюється з нацистським минулим, розкритикувала й одна з лідерок “зелених” Анналена Баербок.
“Коли перед Рейхстагом майорять прапори Рейху, то це не реалізація свободи слова, це удар по нашій демократії, і нашу демократію слід захистити”, – заявила вона.
Міністр оборони Аннегрет Крамп-Карренбауер також розкритикувала символіку:
“Я розлючена, тому що тут просто на моїх очах демократичні права, свобода зібрань було зганьблено нацистською пропагандою. І це при тому непростому становищі, в якому багато хто опинився через коронавірус, і водночас, коли люди ризикують життям, виходячи на білоруські вулиці, по сусідству з Європою, в боротьбі за право висловлювати свою думку”, – заявила Крамп-Карренбауер.
Влада Німеччини побоюється, що протести проти карантину буде використано неонацистами, передає Financial Times. Демонстрації є ідеальним середовищем для радикальних рухів, щоб завоювати ще більше прихильників для тієї чи іншої ідеології.
Видання пише, що, можливо, Німеччина стала “жертвою власного успіху в стримуванні пандемії”. Порівняно низька кількість смертей викликала підозри в деяких прошарках суспільства, що вірус є менш небезпечним, ніж стверджує влада, і карантинні заходи запроваджувати не потрібно.
Заходи по боротьбі з Covid-19 у Німеччині
Німеччина стала однією з найефективніших у запобіганні, виявленні, стримуванні та лікуванні коронавірусу. На початку квітня в країні почали пом’якшувати заходи карантину. Однак у серпні кількість заражених знову зросла.
Канцлер Ангела Меркель і 16 федеральних земель запровадили мінімальний штраф у розмірі 50 євро за те, що людина не наділа маску для обличчя. Заборону на проведення великих масових заходів також продовжено до наступного року. Меркель сказала, що взимку буде складніше.