Білоруська опозиція домагатиметься проведення повторних виборів президента країни у найкоротші терміни. Про це 20 серпня “Інтерфаксу” заявила членкиня координаційної ради білоруської опозиції, соратниця кандидатки у президенти Білорусі Світлани Тихановської Марія Колесникова.
Водночас вона підкреслила, що склад Центральної виборчої комісії потрібно цілковито оновити.
“Повноваження чинного президента Білорусі спливають лише 5 листопада. Після цього ми маємо намір провести вибори в чіткій відповідності до міжнародних стандартів, запросивши міжнародних спостерігачів. Але склад ЦВК потрібно цілковито оновити, голову ЦВК треба змінити”, – сказала Колесникова.
Водночас, за її словами, в опозиції не бачать перешкод для участі в повторних виборах чинного глави держави Олександра Лукашенка.
“Ми бачимо, що, навіть володіючи адміністративним ресурсом, навіть із грубими фальсифікаціями, він програв. Ми відштовхуємося від того, що кожен громадянин Білорусі повинен мати право на участь у виборах, ніяких перешкод тут не має бути. Але ми не віримо, що Лукашенко на це погодиться”, – зазначила Колесникова.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. людей.
17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі й заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.
Тихановська заявила про створення координаційної ради 14 серпня. 18 серпня у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада для передання влади в Білорусі готова до перемовин із Лукашенком.
Чинний глава держави не згоден на умови опозиції, він заявив, що, доки живий, інших виборів у країні не буде. 19 серпня він пообіцяв забезпечити координаційну раду мітлами й лопатами.