Помер багаторічний керівник НАН України Борис Патон: Яким був і чим відомий легендарний український вчений

На трагічну новину вже відреагували перші особи держави

Пішов з життя видатний український вчений у галузі металургії та технології металів, багаторічний президент Національної академії наук України Борис Патон. 

Згадуємо найяскравіші факти його біографії

Борис Патон народився у 1918 році у Києві в родині домогосподарки Наталії Патон та академіка Євгенія Патона, який заснував Інститут електрозварювання і на честь якого названо один із головних мостів Києва – міст Патона.

Він закінчив Київський політехнічний інститут за спеціальністю “інженер-електрик” і понад 70 років пропрацював в Інституті електрозварювання, який названо на честь його батька.

З 1962 року Патон безперервно обіймав посаду президента Національної академії наук України. Щоразу його переобирали на цю посаду на безальтернативній основі. Востаннє вченого обрали президентом НАНУ у 2015 році.

У 2020 році Патон не подав свою кандидатуру на вибори нового голови академії, які були призначені на 16 квітня, проте незабаром перенесені на більш пізній термін через пандемію коронавірусу.

Патон був ровесником НАНУ, адже народився в рік її заснування – у 1918 році (тоді вона називалася “Українська академія наук”).

За часів незалежної України він став першим, хто отримав звання Героя України з формулюванням “за самовіддане служіння науці, видатні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії”.

Найвідоміші та найбільш значущі винаходи

На рахунку вченого понад 1 тис. публікацій, у тому числі 20 монографій, і понад 400 винаходів.

Серед найвідоміших і найбільш значущих – електрозварювання м’яких тканин, іншими словами, з’єднання м’яких тканин у процесі хірургічного втручання за допомогою високочастотного електричного струму.

Метод електрозварювання застосовується під час операцій з видалення гланд, накладення шва на шлунок, косметичних операцій на молочних залозах, нижніх і верхніх кінцівках і ще низки інших хірургічних втручань.

Варто відзначити, що працював над цим винаходом Патон не сам, а у тісній співпраці з міжнародною асоціацією “Сварка”, провідними медичними установами України, а також американською компанією CSMG.

Крім цього, Патон першим почав і активізував дослідження у сфері застосування зварювання і споріднених технологій у космосі, створення космічних конструкцій. 

Під керівництвом Патона колектив інституту створив цілу низку складних мостів – суцільнозварний міст через Дніпро (міст Патона), міст через найглибший в Європі каньйон над річкою Смотрич, міст “Біжуча лань”, який визнаний одним з семи чудес Кам’янця-Подільського і найвищим мостом в Україні.

Реакція перших осіб держави

На новину про смерть видатного вченого вже відреагував президент України Володимир Зеленський:

“Є багато слів, якими можна описати Бориса Євгеновича Патона. Однак немає слів, які повною мірою могли б розкрити масштаб його особистості. Це була грандіозна особистість. Важко писати про нього в минулому часі. Мої щирі співчуття родині та близьким Бориса Євгеновича. Вічна пам’ять!” – написав він у своєму Twitter.

pic.twitter.com/53FEljz209

– Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 19, 2020

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль назвав смерть Патона “великою втратою для України”.

“Пішов з життя Герой України і легендарний вчений Борис Євгенович Патон. Людина з великої літери. Понад півстоліття він очолював Національну академію наук. Подарував людству більш ніж чотири сотні винаходів. Вагомий особистий внесок і сумлінну працю Бориса Євгеновича на благо України і всього наукового світу пам’ятатиме ще не одне покоління. Світла пам’ять!” – зазначив глава уряду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *