Трохи відволічемося від коронавірусу і ситуації в Білорусі, так би мовити
У Малі стався військовий переворот, унаслідок якого, за даними ЗМІ, було заарештовано президента і низку інших вищих чиновників.
Президент Ібрагім Бубакар Кейта вже подав у відставку, зазначивши, що у нього і вибору не було. При цьому безліч країн зажадали від військовиків звільнити затриманих, тим самим фактично не погодившись із тим, що відбувається.
Однак, судячи з усього, ніхто нікого на цю мить звільняти не збирається.
Загалом розповідаємо, що відбувається в колишній колонії Франції.
Хто очолює військовий переворот у Малі?
BBC уточнює, що поки залишається неясно, хто саме почав заколот, скільки солдатів у ньому брало участь і хто тепер візьме на себе відповідальність.
Однак
Основна версія на цей момент полягає в тому, що заколот почався після того, як повсталі солдати взяли під контроль табір Каті, куди, до речі, пізніше було доправлено заарештованих президента і прем’єр-міністра країни.
BBC Afrique повідомляє, що, схоже, військовиками керували заступник глави табору Каті полковник Малік Діао і ще один вищий військовий чин – генерал Садіо Камара.
Подробиці повстання
Військовий табір Каті, де, за останніми даними, почалося повстання, розташовано за 15 кілометрів від столиці країни – міста Бамако.
У таборі сталася стрілянина, після чого військовики вирушили маршем на столицю. Повсталих підтримали армія і Нацгвардія.
Al Jazeera повідомляє, що, окрім президента і прем’єр-міністра, також було затримано кількох міністрів, у тому числі очільника МЗС. І ще сина президента. Також, за даними ЗМІ, було захоплено президентський палац і будівлю державної телерадіокомпанії ORTM.
На цю мить відомо щонайменше про п’ятьох загиблих унаслідок перевороту.
Реакція
ООН і Африканський союз закликали звільнити затриманих. Переворот також засудив Євросоюз.
Економічне співтовариство західноафриканських держав (Ecowas) заявило, що його 15 держав-членів погодилися закрити свої кордони з Малі, призупинити всі фінансові потоки в країну і виключити Малі з усіх органів, які ухвалюють рішення в Ecowas.
Впродовж останніх місяців Ecowas намагалося стати посередником між урядом Кейти та опозиційними групами.
Передумови до перевороту
Опозиція назвала події народним повстанням, а не заколотом.
Справа в тому, що в Малі з червня тривали масові протести проти влади. Зокрема, опозиція звинувачувала керівництво країни в корупції і нездатності гарантувати безпеку в країні.
Що далі?
Військовики повідомили, що закривають кордони і запроваджують комендантську годину з 21:00 до 05:00. Також вони анонсували нові вибори, які відбудуться протягом “розумного часу”.
Це вже було
Нинішній військовий переворот у країні – не перший.
Першого президента країни Модібо Кейту військовики скинули в 1968 році. Групу повстанців очолював підполковник Муса Траоре.
У 2012 році відбувся черговий державний переворот. Було скинуто тодішнього президента Амаду Тумані Туре, а частину країни захопили сепаратисти.