Президент Білорусі Олександр Лукашенко пообіцяв забезпечити мітлами й лопатами членів координаційної ради опозиції, створеної для передання влади. Про це він заявив 19 серпня на засіданні Ради безпеки, ідеться на сайті президента Білорусі.
“Я вже про це говорив: створено так звану чорну сотню для приймання, передання влади. Так званий штаб опозиції. Що дивно, там уже вишикувалися в черги й ділять портфелі. Я хочу сказати: шановні чорносотенці, у країні немає такої кількості портфелів, скільки вас стоїть у черзі. Мітли та лопати у нас є. Ми забезпечимо”, – зауважив він.
На його думку, координаційну раду створено з метою захоплення влади.
“Хочу повторно нагадати: створення альтернативних, паралельних та інших органів, тих самих “сотень” із метою захоплення влади карається законом”, – підкреслив білоруський президент.
Опозиційна кандидатка у президенти Світлана Тихановська заявила про створення координаційної ради 14 серпня. Вона доручила приймати заявки про висунення членів ради від організацій і об’єднань громадян.
18 серпня у штабі Тихановської повідомили, що координаційна рада для передання влади в Білорусі готова до переговорів із Лукашенком. На своїй першій пресконференції в раді назвали головні цілі – нові вибори й мирне передання влади. Члени ради підкреслили, що вони не ставлять за мету захоплення державної влади неконституційним шляхом і не закликають до підготовки дій, які порушують громадський порядок.
З 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Інші кандидати набрали менше ніж по 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах розпочалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. Відомо мінімум про трьох загиблих. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка після виборів поїхала до Литви, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки живий, інших виборів у країні не буде.