Під час вуличних протестів після президентських виборів у Білорусі загинуло щонайменше п’ятеро осіб, семеро перебувають у реанімації у критичному стані. Про це йдеться у звіті білоруського освітньо-громадського об’єднання “Звяно”.
У звіті проаналізовано випадки порушення прав мітингувальників із 7-го до 14 серпня. Правозахисники розповіли ще про трьох загиблих, крім Олександра Тарайковського та Олександра Вихора.
“Із боку силових структур Білорусі було використано вогнепальну зброю проти учасників протестів, що свідчить про навмисне позбавлення життя людей. Про вогнепальні поранення нам повідомила бригада швидкої допомоги, яка працювала в ніч із 10-го на 11 серпня в районі Пушкінської”, – розповіли в організації.
Водій “швидкої” розповів “Звяну” про трьох загиблих у районі Військового госпіталю, куди звозили постраждалих від вогнепальних поранень.
“Одного з потерпілих на ім’я Сергій було поранено гумовою кулею в лікоть на вулиці Рокоссовського 11 серпня о 22.00. За його словами, навколо перебували непритомні люди. Коли приїхала швидка допомога, одного з постраждалих вони не змогли врятувати – він помер на руках лікарів, які ставили крапельницю. З вогнепальним пораненням у реанімації четвертої міської лікарні перебуває людина, яку привезли в ніч з 9-го на 10 серпня (ми маємо у своєму розпорядженні ім’я цієї людини)”, – ідеться в доповіді.
Правозахисники звернули увагу на загибель 25-річного Олександра Вихора в Гомелі.
“Померлий звертався по допомогу, і йому було відмовлено. З цього приводу також не проводять розслідування і було відмовлено у проведенні судово-медичної експертизи причин смерті”, – повідомили у “Звяне”.
Волонтери “Звяна” виявили в мінських лікарнях 120 осіб і опитали 30 постраждалих, які дістали травми різного ступеня тяжкості.
“На момент підготовки звіту нам відомо про сімох поранених, які перебувають у критичному стані в реанімації”, – розповіли правозахисники.
У правозахисників є свідчення людей, яких госпіталізували зі зламаними ребрами, руками, травмами очниць та іншими ушкодженнями, які вимагають негайної медичної допомоги. Усі вони стверджують, що медичну допомогу надавали за 6–12 годин після травми, а деяким – тільки після втрати свідомості. Людям із хронічними захворюваннями (астмою, цукровим діабетом та іншими) не дозволяли передавати ліки в ізолятор тимчасового тримання.
Більшість потерпілих розповіла правозахисникам про безпідставне затримання.
“Затримували також людей, які не були учасниками протестів: пішоходів, водіїв і велосипедистів, які перебували біля свого будинку, прямували додому або вийшли з кафе на вулицю. Водночас родичам ніхто не повідомляв інформації про затримання. Усіх затриманих позбавили їхніх мобільних телефонів і доступу до адвокатів”, – зазначено у звіті.
Правозахисники вказують на непропорційне і незаконне застосування сили правоохоронцями.
Багато беззбройних жертв було поранено й обпалено світлошумовими гранатами. Гранати кидали просто в людей або в безпосередній близькості.
За інформацією міністра охорони здоров’я Білорусі Володимира Караніка, зараз у лікарнях перебуває 158 постраждалих унаслідок протестів, троє – у важкому стані.
Портал TUT.BY з посиланням на інформацію зі Слідчого комітету Білорусі писав, що Вихор помер від передозування наркотиками. Рідні загиблого заперечують цю версію. Сім’я Вихора найняла адвоката і має намір пильно стежити за слідством.
У Мінську 14 серпня прощалися із 34-річним Тарайковським. Він загинув увечері 10 серпня під час акції протесту проти результатів президентських виборів у Білорусі. Як повідомило видання TUT.BY, у свідоцтві про смерть вказано, що чоловік помер від масивної втрати крові з відкритої рани грудної клітки. Він став першою офіційно підтвердженою МВС Білорусі жертвою силового розгону протестів у Білорусі.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 14.00 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишається 122 затриманих на акціях протесту.