Виборці отримають одразу по декілька таких бюлетенів залежно від населеного пункту. У Києві на місцевих виборах у виборців буде по два бюлетені
Українці 25 жовтня обиратимуть на місцевих виборах депутатів та голів міських, обласних, районних, селищних та сільських рад. Однак, щоб проголосувати, потрібно навчитися розбиратись у нових бюлетенях. Замість одного віконця, де треба ставити галочку, з’явилися два з переліком партій та списками кандидатів. Розповідаємо, як проголосувати та не зганьбитися перед всією чергою на виборчій дільниці.
Новий кодекс
До місцевих виборів підготували новий Виборчий кодекс, який вносить низку радикальних змін.
Нова система дещо складніша за попередню для виборців та членів комісій, які будуть рахувати бюлетені. З’являється пропорційна система з відкритими списками: виборець має ознайомитися з програмою партії і також може вплинути на те, хто саме з партії потрапить до відповідної ради.
Окей, Didenko. Що ще треба ставити окрім галочки?
Отже, перед вами новий бюлетень. У лівій частині розташований перелік партій, а поряд з обраною політичною силою треба буде вказати номер кандидата, якого ви готові підтримати. Їх перелік вказано праворуч.
Спочатку обираємо партію та ставимо “галочку”, “плюсик” чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію. До другого квадрату вписуємо номер кандидата, якому хочемо допомогти піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії. Вносити цифри для голосування за кандидата треба буде дуже уважно: бажано внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). Цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок у вигляді трафарету. Це так званий детектор на тих, хто пам’ятає 90-ті: раніше у такий спосіб треба було вписувати поштовий індекс на конвертах.
Голова ЦВК Олег Діденко нещодавно зазначив в одному з інтерв’ю, що зараз законодавчо не врегульованим є питання, чи є бюлетень дійсним, якщо номер кандидата проставлено, а навпроти партії позначка відсутня.
“Краще, звичайно, щоб це питання однозначно було врегульовано у Виборчому кодексі. На жаль, воно там однозначно не врегульовано. Однак у Виборчому кодексі є норма, яка визначає підстави для визначення бюлетеня недійсним. Якщо виходити з того, які бюлетені є недійсними, то такими вважаються бюлетені, з яких не можна встановити волевиявлення виборців. Я особисто вважаю, в описаних вище випадках волевиявлення виборців встановити можна і потрібно враховувати такий бюлетень”, – говорить Діденко.
Новини за темою: Як змінити виборчу адресу онлайн, – інструкція
Діденко заявив, що якщо такої норми у законі не буде, то доцільно зробити роз’яснення ЦВК.
“Будемо вирішувати колегіально”, – додав Діденко.
Скільки кандидатів буде навпроти кожної партії?
Кожна партія визначає кількість своїх кандидатів у кожному бюлетені – від 5 до 12 осіб.
Хто отримає новий бюлетень?
Нові бюлетені отримають всі, проте у різних кількостях, залежно від того, хто обиратиметься від їхнього регіону. З кожного округу від партії балотуватимуться декілька кандидатів.
Нова форма виборчих бюлетенів траплятиметься там, де виборці обиратимуть депутатів міської, селищної чи сільської ради, якщо в їхній територіальній громаді понад 10 тисяч виборців.
Також такий бюлетень матиме кожен виборець для голосування за депутатів районних рад і ще один – для голосування за депутатів обласних рад.
До прикладу, пише “Опора”, у маленькому селищі виборець обиратиме депутатів до селищної ради (звичні списки), до районної та облради він обиратиме кандидатів за пропорційною системою з відкритими списками, а отже, отримає бюлетень нової форми.
Далі розберімося, хто отримає скільки бюлетенів.
У більшості населених пунктів України людина отримає 4 виборчі бюлетені:
Для голосування за очільника населеного пункту; Депутатів відповідної ради; Депутатів районної ради; Депутатів обласної ради.
Деталі (!) Якщо в селі зареєстровано менше як 10 тисяч виборців, то і в бюлетені для голосування за депутатів сільської ради необхідно буде також обрати лише з переліку прізвищ. Для голосування за районну та обласну раду буде бюлетень нової форми, де треба буде обрати партію, а в сусідньому квадратику вписати цифри, що позначають номер кандидата цієї ж партії зі списку праворуч.
Новини за темою: ЦВК утворила та сформувала склад 532 територіальних виборчих комісій
Міста-винятки
У Києві виборці отримають по 2 бюлетені – лише для голосування за міського голову та за депутатів міської ради.
Виборці Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави, Херсона отримають по 5 бюлетенів, бо, крім стандартного набору, обиратимуть ще до районних у місті рад.
У Чернігівській області деякі виборці також отримають 5 бюлетенів, а саме в одномандатному виборчому окрузі № 208 цього дня відбуватимуться довибори до Верховної Ради.
По 3 бюлетені отримають виборці, які мають виборчу адресу на підконтрольних українській владі території Донецької та Луганської областей – для голосування за очільника свого населеного пункту, за депутатів до місцевої ради та за депутатів до районної ради. Виборів до обласних рад там не буде.
Така кількість бюлетенів ставить виклик перед Центральною виборчою комісію під час підрахунку голосів. Голова відомства Діденко зазначив, що у технологічному плані нас чекає застосування нових і досить складних виборчих систем.
“Мені шкода членів комісій, які все це рахуватимуть. Для них ми максимально намагалися спростити все, що можна було спростити”, – заявив Діденко.
Також є додаткові зміни до протоколів комісій, які мають допомогти боротися із фальсифікаціями, але також і додадуть навантаження на членів комісій.