У Гомелі поховають 25-річного Олександра Вихора, який помер після затримання ОМОНом, повідомив Telegram-канал NEXTА Live.
“Другим загиблим від дій силовиків став гомельчанин Олександр Вихор. Прощання з ним відбудеться вже завтра. Неділя, 12.00, Костюковка, храм Архангела Михайла. Квіти, прапори, лампади і свічі. Герої не вмирають!” – указано в повідомленні.
Портал TUT.BY із посиланням на інформацію зі Слідчого комітету Білорусі писав, що Вихор помер від передозування наркотиками.
Рідні загиблого заперечують цю версію. Сім’я Олександра Вихора найняла адвоката і має намір пильно стежити за слідством.
Вихора затримали увечері 9 серпня в районі площі Леніна співробітники ОМОН. TUT.BY писав, що мати три доби розшукувала сина, але їй ніде не могли дати точної інформації.
У Вихора, за словами матері, були проблеми із серцем. Йому стало зле, коли він тривалий час перебував у закритій машині в черзі в СІЗО. Він багато разів просив про допомогу у силовиків після затримання, але його відвезли в психіатричну лікарню, а звідти – в реанімацію сусідньої туберкульозної лікарні.
Сьогодні в Мінську прощалися із 34-річним Олександром Тарайковським. Він загинув увечері 10 серпня під час акції протесту проти результатів президентських виборів у Білорусі. Як повідомило видання TUT.BY, у свідоцтві про смерть указано, що чоловік помер від численної втрати крові з відкритої рани грудної клітки.
У міністерстві внутрішніх справ Білорусі заявляли, що Тарайковскій хотів кинути вибуховий пристрій у силовиків, але він вибухнув у нього в руці. Однак очевидці повідомили, що у мітингувальника в руці нічого не вибухало. Нове відео Еврорадио ставить під сумнів версію МВС Білорусі. На кадрах показано, як Тарайковський іде до силовиків беззбройний із піднятими вгору руками.
За даними розслідувальної групи Conflict Intelligence Team, Тарайковський загинув від пострілу співробітника спецназу. Він став першою офіційно підтвердженої жертвою силового розгону протестів у Білорусі.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили ), сотні дістали травми і поранення.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. У США і Європейському союзі заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. ЄС не визнав результатів голосування і повідомив про намір ввести санкції проти білоруської влади.
МЗС України заявило, що “загалом поділяє позицію, висловлену Європейським союзом щодо виборів у Білорусі”, і висловив “надзвичайну стурбованість” випадками необґрунтованої жорстокості правоохоронців щодо учасників мітингу і представників ЗМІ.