Білоруський опозиційний політик, координатор громадянської кампанії “Європейська Білорусь” Андрій Санніков вважає, що опозиційна кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тихановська навіть після виїзду в Литву перебуває під контролем Комітету державної безпеки Республіки Білорусь. Таку думку він висловив в інтерв’ю виданню “Главком”, яке вийшло 13 серпня.
Санніков – кандидат у президенти Білорусі на виборах 2010 року. За офіційними даними, він посів друге місце з результатом 2,43% голосів. Після розгону владою мітингу проти фальсифікації підсумків голосування його затримали, а у 2011 році засудили на п’ять років за організацію заворушень. У 2012 році Саннікова достроково звільнили з виправної колонії після прохання про помилування, потім він емігрував.
“Цей крок [виїзд Тихановської за кордон] є спецоперацією КДБ. Бесіда представників КДБ із нею у ЦВК – тільки початок [спецоперації]. Наступним кроком був від’їзд з інструкціями, напевно, під тиском. Оскільки я сам проходив через подібне і знаю ці методи. Такі висновки роблю з того, що Світлана, очевидно, своє звернення до людей записувала в Мінську, КДБ контролював запис, виставляв [в інтернет]. Утім, виїхавши до вільної Європи, у безпечне місце, вона не сказала однієї важливої речі про те, що вона була змушена зробити цю заяву. Значить, я вважаю, вона залишається у грі КДБ, не в нашій грі. Тому для мене вже немає такого кандидата – Світлани Тихановської“, – сказав Санніков.
Він заявив, що вдячний Тихановській за те, що вона “дотерпіла до дня виборів”.
“Але далі треба орієнтуватися вже на зовсім інші речі. Ми повинні думати про те, як позбутися [чинного президента Білорусі Олександра] Лукашенка у ситуації, коли вибори закінчилися, протести ідуть, застосовується груба сила, людей вбивають і треба серйозно думати про продовження нашої боротьби. Зауважте, мирної боротьби“, – зазначив опозиціонер.
Санніков відмовився відповідати на запитання, яку роль у грі КДБ відіграє Тихановська.
“Я не хочу взагалі давати оцінок, я кажу факт і як я це бачу. Я не маю права оцінювати [когось], я можу оцінювати тільки себе“, – сказав опозиціонер.
Водночас він висловив стурбованість тим, що опозиція в особі Тихановської може погодитися на діалог із владою.
“Я не впевнений, що діалог зараз потрібен. До речі, так, один із варіантів розвитку подій, які можуть бути, – це організація фальшивого діалогу. Такі схеми у нас існують із 90-х років, коли відбувався діалог за допомогою ОБСЄ, деяких депутатів парламентської асамблеї ОБСЄ. Тобто діалог заради того, щоби просто запудрити мізки. Я не виключаю, що зараз будуть використовувати Тихановську для того, щоб організувати фальшивий діалог. Лукашенко не піде на реальний діалог. Діалог уже не потрібен, можуть бути лише перемовини. Який діалог може бути зараз зі злочинцями?” – резюмував Санніков.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій протесту приєдналися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили), щонайменше дві людини загинули, сотні дістали травми і поранення.
10 серпня у штабі Тихановської повідомили, що вона зникла – після подання скарги до Центрвиборчкому країни на результати голосування кандидатка у президенти покинула будівлю ЦВК через інший вихід.
11 серпня було оприлюднено відеозвернення Тихановської, в якому вона закликала громадян країни не протистояти міліції та не виходити на акції протесту. Озвучений текст Тихановська читала з аркуша. Цього самого дня стало відомо, що Тихановська разом із дітьми перебуває в Литві. У Білорусі залишається її чоловік – відомий блогер Сергій Тихановський (він сам планував балотуватися в президенти, але його заарештували незадовго до виборів). У штабі Тихановської заявили, що її вивезли з країни за вказівкою влади, а відеозвернення до білорусів було записано під тиском силовиків у кабінеті глави ЦВК Лідії Єрмошиної.
Єрмошина визнала, що Тихановська записала відеозвернення в будівлі ЦВК. За словами голови комісії, вона не була присутня при цьому, кандидатка у президенти перебувала в її кабінеті із “двома високопоставленими співробітниками органів правоохорони”.
Тихановська 11 серпня записала відеозвернення з Литви. Вона не назвала причину, через яку покинула Білорусь, але зазначила, що “діти – це найважливіше, що є в цьому житті”. Потім Тихановська опублікувала ще кілька заяв, в одній із них вона оголосила про створення координаційної ради для забезпечення передання влади в Білорусі.