“Укрзалізниця” потребує кардинального реформування, інакше її фінансові плани і надалі будуть концентрованим виявом корупції і неефективності. Про це економіст Борис Кушнірук написав 13 серпня у блозі для сайта LIGA.net, аналізуючи нещодавно ухвалений Кабміном фінплан “Укрзалізниці” на 2020 рік.
“Статус монополіста дозволяє УЗ безконтрольно підвищувати тарифи на вантажні перевезення для покриття непродуктивних видатків, втрат від корупції, неефективності та управлінської безпорадності. Тим часом усе більше вантажовідправників переорієнтовуються на автомобільні та річкові перевезення, залізниця втрачає клієнтів“, – зазначив він.
За словами Кушнірука, новий річний план свідчить про те, що топменеджмент залізничного монополіста “не збирається змінювати звичний порядок речей”.
Він звернув увагу на закладені у фінплан ціни на пальне, електроенергію, курс долара, а також обсяги ремонтів і адміністративні витрати.
“Якщо порівнювати з минулим роком, витрати на сировину та матеріали для утримання і ремонту основних засобів зростуть на 83%. Це до підозрілості дивно, зважаючи на падіння цін ресурсних товарів у світі, промислову дефляцію в Україні та заплановане зниження обсягів перевезень УЗ. В умовах зниження обсягів вантажних та пасажирських перевезень УЗ із незрозумілих причин планує збільшити на 43% (або на 2,7 млрд грн) витрати на ремонт рухомого складу. Ефективністю тут не пахне. Проте корупцією (через закупівлю робіт та послуг у “дружніх” структур) смердить добряче“, – написав він.
Кушнірук зазначив, що адмінвитрати “Укрзалізниці” під час кризи зростуть на 57%. Збільшення посадових окладів за очікуваної інфляції 5% закладено на рівні на 10%, що “з’їсть” 3 млрд грн, додав він.
“Судячи з цьогорічного фінплану, УЗ продовжить жити за власною парадигмою – парадигмою природного монополіста”, – підкреслив він.
Виходом із ситуації експерт називає кардинальне реформування “Укрзалізниці”. Він пропонує операційний та фінансовий поділ її на окремі сегменти за видами діяльності.
“Тільки за таких умов можна забезпечити виробничу та фінансову ефективність у кожному сегменті. Бо вже не буде можливості компенсувати збитки одного сегмента за рахунок іншого. Не буде можливості “розчиняти” в загальному фінансовому казані корупцію та безгосподарність можновладців та їхніх призначенців у цьому державному монополісті. Кардинальна реформа УЗ не просто назріла – вона давно перезріла. Інакше й надалі кожний наступний річний фінплан УЗ буде концентрованим проявом неефективності та корупції. Але нічого не вказує, що у нинішніх керманичів країни, включно з керівництвом профільного міністерства, достатньо професіоналізму та політичної волі для цього”, – резюмував експерт.
“Укрзалізниця” – публічне акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі. Компанія входить до переліку держпідприємств, що не підлягають приватизації. Українська залізниця забезпечує 82% вантажних і приблизно 50% пасажирських перевезень, які здійснюють усіма видами транспорту; за обсягами вантажних перевезень посідає четверте місце на Євразійському континенті, поступаючись тільки залізницям Китаю, Росії та Індії, ідеться на сайті компанії.
Кабінет Міністрів України затвердив фінансовий план “Укрзалізниці” 27 липня. Проєкт документа оприлюднили в листопаді 2019 року.