Conflict Intelligence Team: Загиблого під час протестів у Білорусі Тарайковського вбили спецпризначенці

Загиблий під час протестів у Білорусі 10 серпня 34-річний Олександр Тарайковський помер не від вибуху невідомого пристрою в руці. Його вбили спецпризначенці, повідомила розслідувальна група Conflict Intelligence Team (CIT).

Розслідувачі проаналізували відео, опубліковане 11 серпня у Twitter білоруського журналіста Франтішека Вечерка в день смерті Тарайковського.

“На ньому не видно вибухового пристрою, зате видно спалах від пострілу з боку шеренги силовиків, після чого протестувальник падає”, – розповіли розслідувачі.

“Ви бачили постріл, протестувальник почав хитатися. Згодом було спрямовано ще одну гвинтівку (з ліхтариком) і ще два постріли. Чоловік падає. Судячи з усього, у його руці нічого не вибухало”, – написав Вечерко у Twitter.

У CIT підтвердили, що це відео зняли в Мінську на перехресті проспекту Пушкіна і вулиці Притицького.

“Під час покадрового перегляду відео видно, як один із силовиків, що стоять в середині перехрестя, піднімає зброю, а потім видно спалах пострілу, після якої протестувальник починає хитатися й падає на лівий бік і нерухомо лежить на спині”, – ідеться в розслідуванні.

Водночас стверджують, що в ніч з 10 на 11 серпня в центрі перехрестя перебувала група бійців зі зброєю і в зеленій формі. За інформацією CIT, на фотографіях добре видно зброю цих бійців.

“Дослідник Роберт Лі визначає її як дробовики Benelli M4 і гранатомети ГМ-94 (і ті, і інші можуть стріляти нелетальними боєприпасами). Бійці у схожому екіпіруванні, мабуть, причетні до поранення журналістки білоруського видання “Наша нива” на вулиці Кальварійської в Мінську ввечері 10 серпня. На самому початку відео, де журналістці влучає в ногу гумова куля, видно бійців у схожій формі і з такими самими світловідбивними елементами на рукавах”, – повідомила група.

Лі припустив, що це були бійці СЗШР [Спеціальний загін швидкого реагування] МВС.

Портал TYT.BY, зі свого боку, повідомив, що у лікарському свідоцтві про смерть Тарайковського зазначено, що основна причина його смерті відкрита рана грудної клітини, а помер він від значної крововтрати.

Дружина Тарайковського не вірить в офіційну версію міністерства внутрішніх справ Білорусі, згідно з якою її чоловік помер через вибух невстановленого пристрою.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав нинішній президент країни Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиціонерка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.

Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.

Акції супроводжують сутички протестувальників і міліції. Наразі відомо про затримання приблизно 7 тис. демонстрантів, щонайменше двоє людей загинуло, сотні дістали травми й поранення. Їм закидають масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.

За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей. Окрім Тарайковського загинув ще один чоловік, якого 9 серпня затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва тощо. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання запровадження санкцій проти Білорусі.

13 серпня стало відомо, що країни ЄС до кінця місяця теж готується запровадити санкції проти Білорусі у зв’язку із силовими методами влади країни з розгону протестувальників.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 14 серпня закликала запровадити додаткові санкції проти влади Білорусі проти тих, хто порушив демократичні цінності та права людини.

Президент Литви Гітанас Науседа сказав, що Лукашенко більше не є законним президентом Білорусі, тому що демократичних виборів у країні не було.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *