Міністр внутрішніх справ Білорусі Юрій Караєв попросив вибачення за травми, яких завдали мітингувальникам силовики на протестах, повідомляє видання TUT.BY.
Він заявив, що бере відповідальність і просить вибачення за “травми випадкових людей на протестах, які потрапили під роздачу”.
Також Караєв виступив проти насильства щодо журналістів, однак не потрібно “лізти в саме пекло”.
Окрім того, коментуючи дії силовиків у бік протестувальників, в інтерв’ю телеканалу ОНТ міністр зазначив, що вони виконують свій обов’язок, тому що не можуть “дозволити бути масовому несанкціонованому заходу в такий напружений суспільно-політичний момент”.
Водночас він визнав, що “іноді силу було застосовано не за адресою”.
“Під час будь-якої масової сутички, під час припинення групових чи масових порушень громадського порядку виходить так, що впливають на тих, хто спеціально на це йшов, і на тих, хто опинився поруч, не пішов вчасно, не зміг вчасно відскочити. За цих людей, тих, кому дісталося, за це, як зараз кажуть, насильство я як командир, як начальник маю взяти цю відповідальність на себе. І попросити вибачення чисто по-людськи в цих людей”, – сказав він.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав нинішній президент країни Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиціонерка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів одержала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці заявили телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.
Держсекретар США Майк Помпео заявив 12 серпня, що США можуть ввести санкції проти Білорусі або обмежити постачання американської нафти.
13 серпня стало відомо, що країни ЄС до кінця місяця теж готуються ввести санкції проти Білорусі у зв’язку із силовими методами влади країни щодо розгону протестувальників.