Консул поки не знайшов і не встановив зв’язку з двома громадянами України, яких затримали в Білорусі напередодні. Про це на брифінгу 13 серпня повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, передає кореспондент видання “ГОРДОН”.
Він нагадав, що 12 серпня приблизно о 17.00 у Білорусі було затримано двох волонтерів громадської організації “Восток SOS” Костянтина Рєуцького і Євгена Васильєва.
“Ми одразу включилися в пошук цих громадян, щоб установити їх місцезнаходження. Відповідно до норм міжнародного права, затримані громадяни іноземної держави мають право на миттєвий контакт із консулом”, – сказав міністр.
За його словами, Рєуцького і Васильєва підозрюють у скоєнні злочину, передбаченого п. 2 ст. 293 Кримінального кодексу Білорусі (участь у масових заходах, яка проявилася в безпосередньому вчиненні дій щодо організації масових заворушень, що супроводжувалися насильством, погромами, підпалами, знищенням майна або збройним опором представникам влади). Санкція статті передбачає позбавлення волі від трьох до восьми років, зазначив Кулеба.
“Учора ввечері за місцем тимчасового проживання наших громадян у Мінську було проведено обшук, за результатами якого вилучили ноутбук Рєуцького, паспорт громадянина України Васильєва та інші речі. Сьогодні вранці український консул відвідав два найбільші центри тимчасового утримання осіб у Мінську, але жодної інформації про можливе перебування там згаданих громадян України отримати не вдалося. Офіційні органи Білорусі не інформують нас про місцезнаходження наших громадян. По суті, консул об’їжджає всі точки, де можуть утримувати затриманих, щоб установити хоч якісь дані про наших громадян”, – сказав Кулеба.
Він зазначив, що в Мінську установи тимчасового тримання громадян переповнені.
Посольство України передало міністерству закордонних справ Білорусі дві ноти: із запитом надати інформацію про всіх громадян України, яких затримали у країні з 9-го до 12 серпня, а також надати інформацію про причини затримання і місця тримання Рєуцького, Васильєва та громадянки України Оксани Альошиної, яку також затримали вчора.
“Ми вимагаємо негайної зустрічі консула з цими затриманими та іншими громадянами України, якщо буде така інформація. Ми вимагаємо негайного і безумовного звільнення цих осіб із метою повернення їх до України”, – додав Кулеба.
Він підкреслив, що Україна захищатиме права своїх громадян.
“Ми виходимо з того, що Білорусь є нашим найближчим сусідом, партнером і нам не байдуже те, що з нею відбувається. Україна зацікавлена в тому, щоб Білорусь була суверенною незалежною демократичною країною із сильною економікою і стабільними суспільними відносинами. Україна налаштована на конструктивний діалог із білоруською владою, але хочу наголосити, що ми будемо дуже жорстко захищати права та інтереси українських громадян у Білорусі”, – сказав міністр.
Білоруська правозахисниця Тетяна Ревяко заявляла, що Рєуцький і Васильєв приїхали до Білорусі від правозахисної організації “Восток SOS” “у межах місії допомоги білоруським колегам, які мають багато роботи у зв’язку з численними арештами під час акцій протесту”.
З 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка, дружина блогера Тихановського Світлана Тихановська – 9,9%. Її висунули на пост президента після того, як Центрвиборчком Білорусі відмовив Тихановському в реєстрації. Інші кандидати здобули менше ніж по 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах розпочалися протести. Вони продовжилися 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня було затримано 3 тис. осіб, 10-го – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство й опір співробітникам міліції.
Станом на ранок 12 серпня, до затримання Рєуцького і Васильєва, МЗС України повідомляло про затримання в Білорусі дев’ятьох громадян України.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.