Звідки він взявся і хто його створив: Головні питання про NEXTA – найпопулярніший телеграм-канал про протести в Білорусі

Якщо ви уважно стежите за подіями в Білорусі, то, мабуть, вже не раз зустрічали цю назву. Ба більше, скоріш за все, саме за допомогою NEXTA ви і стежите за протестами. Розповідаємо, що це за NEXTA і чому більшість людей неправильно вимовляють його назву

У Білорусі вже три дні тривають протести, пов’язані з президентськими виборами, які нещодавно відбулися. Ці вибори, за офіційними даними ЦВК, виграв чинний президент Олександр Лукашенко. Причому, знову ж таки, згідно з офіційними даними, він набрав 80% голосів виборців, тоді як його головний опонент, опозиціонерка Світлана Тихановська, – лише 10,09%.

Тисячі білорусів відмовилися прийняти такі результати виборів і вийшли протестувати на вулиці. Далі пішли три насичені дні протестів, про які можна почитати тут, тут і тут. 

Дуже великий відсоток із цієї інформації було отримано за допомогою невідомого для багатьох раніше телеграм-каналу NEXTA Live. Тепер канал має майже 1,5 млн підписників і за ці три дні щільно утвердився у “званні” найпопулярнішого джерела про протести в Білорусі. Що про нього відомо? 

Хто і коли створив NEXTA?

NEXTA з’явилася п’ять років тому, у 2015 році. Її створив 17-річний школяр Степан Путило, також відомий, як Степан Свєтлов, або Степан NEXTA. 

До появи NEXTA в Telegram було створено однойменний канал YouTube, який був просто музичним проектом.

Першою публікацією стало відео з кавером на пісню “Вибору немає”, яка закликала бойкотувати тодішні президентські вибори. Пізніше на каналі почали з’являтися розслідування про корупцію в Білорусі, про розкрадання і п’яних чиновників за кермом. 

З’явилося бажання акумулювати весь треш, який є в лукашенківській Білорусі“,- коментував Свєтлов свої цілі в інтерв’ю виданню “Хартія 97”. 

Telegram-канал NEXTA Live з’явився у 2018 році. За рік, у 2019 році, вона опублікувала документальний фільм “Лукашенко. Кримінальні матеріали”, який згодом вийшов у тренди YouTube (понад 3 млн переглядів). 

За два роки TG-канал отримав 200 тис. підписників. Після початку протестів у Білорусі кілька днів тому – ще мільйон. 

Так, telegram завів восени минулого року. Друзі порекомендували. І коли його завів, на мене за день підписалося дві тисячі тільки з YouTube! Потім люди почали надсилати інформацію, я почав вибирати і публікувати найкраще. З часом люди дедалі більше надсилали і це стало одним із джерел інсайдерської інформації. Люди розуміли, що це анонімно і плюс після розголосу проблеми зазвичай починають вирішуватися. Чиновники починають бігати, телефонувати і хвилюватися“,- розповідав Путило рік тому.

Переслідування

Діяльність Путило не залишилася непоміченою для правоохоронців. 

У лютому 2018 року на блогера, якому тоді було 19 років, спробували завести кримінальну справу за статтею 368 КК РБ “Образа президента” за ролики на YouTube.

Esquire пише, що анонімна громадянка поскаржилася на образливі висловлювання на адресу Лукашенка. Зокрема, її обурило слово “Лукашерлок”, що фігурувало в назві одного з відео на YouTube.

Далі у батьків Степана провели обшуки. Сам він перебував у Польщі, де навчався в університеті. Там же, за останніми даними, він перебуває й зараз.

Як й інше нинішнє “обличчя” NEXTA – його головний редактор Роман Протасевич. 

Протасевичу 25 років, у минулому він працівник “Єврорадіо” і політичний активіст. У проекті – з лютого 2020 року. Як і Путило, живе в Польщі, де попросив політичного притулку. 

В інтерв’ю Euronews він так описав функцію NEXTA:

“Telegram – це анонімний майданчик, це безпечна передача інформації, і NEXTA – це тисячі білорусів, які діляться якоюсь інформацією, які надсилають її нам і, таким чином, розповідають її на всю країну. Вони розповідають ті історії, які повинні бути почутими, які ніколи не прозвучать на білоруському телебаченні або в офіційних білоруських ЗМІ“.

Як виглядає і працює NEXTA зараз? 

Почнімо з вимови. Назва NEXTA вимовляється як “Нехта” з наголосом на перший склад. Назва – така собі гра слів (next – наступний (чи то пак, покоління) і нехта – білоруське слово, що означає “хтось”). 

Редакція складається з чотирьох осіб разом із Протасевичем. Вони працюють із матеріалами, які їм анонімно шлють користувачі з усієї Білорусі. Власне, тут добре й обігрується слово “нехта”. 

На сьогодні NEXTA – це три телеграм-канали. Власне, основний – NEXTA (650 тис. підписників), а також NEXTA Live (1 млн 493 тис. підписників і збільшується) і LUXTA (103 986 підписників). Контент на перших двох каналах схожий і часто один в одного репоститься. Що стосується LUXTA, то там більше політична сатира. 

Хто фінансує NEXTA?

За словами Протасевича, телеграм-канал повністю існує на доходи від реклами.

Специфіка рекламного ринку в Telegram така, що пости залишаються в стрічці на певний час, тобто на 24, 48 або 72 години, після чого вони видаляються. Тобто рекламу в стрічці побачити неможливо. Ніяких грошей, грантів, фінансування третіх осіб і держав ми не отримуємо і не плануємо“,- сказав журналіст у коментарі Esquire.

Втім, у дні протестів канал рекламу не публікує. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *