Високий представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель скликає позачергову нараду Ради ЄС для обговорення, зокрема, ситуації в Білорусі. Про це він написав у Twitter 12 серпня.
За його словами, засідання відбудеться 14 серпня.
“Ми обговоримо актуальні питання і розглянемо ситуацію у Східному Середземномор’ї, вибори президента Білорусі, а також розвиток подій у Лівані”, – заявив Боррель.
Спікер Європейської служби зовнішніх зв’язків Петер Стано уточнив у Twitter, що засідання відбудеться в режимі відеоконференції.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі відбувалося дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня провели основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів здобула менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Кількох суперників Лукашенка до участі у виборах не допустили – дипломата Валерія Цепкала не зареєстрували, і він покинув країну, банкіра Віктора Бабарика заарештували за підозрою у фінансових злочинах, а чоловіка Тихановської, опозиційного блогера Сергія Тихановського – за підозрою в застосуванні насильства щодо співробітників міліції. Після цього сама Тихановська стала вести кампанію і зареєструвалася кандидаткою.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони продовжилися 10-го та 11 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Акції супроводжуються сутичками протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, одна особа загинула. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що 10 серпня в Мінську в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок попадання світлошумової гранати.
11 серпня стало відомо, що Тихановська покинула Білорусь, вона з дітьми перебуває в Литві. У штабі кандидатки у президенти заявили, що її вивезли за вказівкою влади Білорусі.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.