Опонентка Олександра Лукашенка на виборах президента Білорусі Світлана Тихановська записала своє відеозвернення, опубліковане 11 серпня, під тиском. Про це написав президент Литви Гітанас Науседа на своїй сторінці у Facebook.
За словами Науседи, “жодна людина при здоровому глузді не повірить, що відео Тихановська записала добровільно”. Він вважає це ще одним доказом того, які методи використовують, щоб зламати людину і дух народу. “Ми протягом останніх кількох тижнів спостерігали ці спроби”, – підкреслив він.
Також глава Литви заявив, що Тихановській потрібно оговтатися від пережитого шоку і фізичних випробувань. А Литва “завжди буде надавати притулок силам, налаштованим на побудову свободи та демократії”.
Науседа заявив, що буде обговорювати цю ситуацію й останні події в Білорусі з президентом Європейської ради Шарлем Мішелем уже сьогодні, 11 серпня.
https://www.facebook.com/nausedagitanas/posts/1211533302561360
Тихановська у своєму другому відеозверненні до громадян Білорусі сказала, що “народ Білорусі зробив свій вибір”, і попросила не виходити на акції протесту. Озвучений текст Тихановська, з огляду на відео, читала з аркуша.
11 серпня з аналогічним “закликом до розсудливості” виступив Слідком Білорусі.
Раніше було опубліковано ще одне відеозвернення Тихановської, у якому вона заявила, що виїхала з Білорусі до дітей.
10 серпня у штабі Тихановської повідомили, що вона зникла – після подання скарги до Центрвиборчкому країни на результати голосування кандидатка у президенти покинула будівлю ЦВК через інший вихід.
Пізніше у штабі сказали, що вона вийшла на зв’язок. Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс сказав, що вона приїхала до Литви після семи годин затримання.
У Білорусі 9 серпня минув основний день голосування на президентських виборах. Згідно з попередніми результатами Центрвиборчкому країни, за президента Олександра Лукашенка проголосувало 80,2% виборців, за опозиційну кандидатку Світлану Тихановську – 9,9%.
ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Після закриття виборчих дільниць у кількох містах Білорусі почалися протести, наймасовіші – у Мінську. Між силовиками і протестувальниками виникли сутички. Для розгону протестувальників у центрі Мінська силовики застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. Правозахисники поінформували про десятки постраждалих під час протесту.
Слідчий комітет Білорусі порушив 21 кримінальну справу після протестів за фактами масових заворушень, хуліганства й опору співробітникам міліції.
У центр Мінська 10 серпня стягнули міліцейські автобуси й автозаки. Влада міста перекрила шість станцій метро “для гарантування безпеки пасажирів” перед акцією протесту не згодних із результатом виборів. Протестувальники стали закидати ОМОН “коктейлями Молотова”. Цього дня в Мінську загинув один з активістів.
США засудили застосування сили до мітингувальників, країни НАТО, ОБСЄ, а також Україна, Польща і Литва закликали владу країни утриматися від насильства.