Євросоюзу варто обговорити введення санкцій проти Білорусі. Про це 11 серпня заявив президент Литви Гітанас Науседа в інтерв’ю порталу Delfi.
За його словами, про санкції проти Мінська варто говорити “з усією серйозністю”, тому що те, що відбувається зараз, “навіть здалека не нагадує тих репресій, які режим проводив усі останні роки”.
“Зараз ми бачимо і загиблих, і поранених людей. Бачимо кілька тисяч людей, яких закрито або доля яких невідома. Ми не можемо дивитися на це крізь пальці”, – сказав президент Литви.
Він додав, що від ситуації із правами людини залежатиме подальша співпраця Литви з Білоруссю.
У Білорусі 9 серпня минув основний день голосування на президентських виборах. Згідно з попередніми результатами Центрвиборчкому країни, за президента Олександра Лукашенка проголосувало 80,2% виборців, за опозиційну кандидатку Світлану Тихановську – 9,9%.
ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня .
Після закриття виборчих дільниць у кількох містах Білорусі почалися протести, наймасовіші – у Мінську. Між силовиками і протестувальниками виникли сутички. Для розгону протестувальників у центрі Мінська силовики застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. Правозахисники поінформували про десятки постраждалих під час протесту.
Слідчий комітет Білорусі порушив 21 кримінальну справу після протестів за фактами масових заворушень, хуліганства й опору співробітникам міліції.
У центр Мінська 10 серпня стягнули міліцейські автобуси й автозаки. Влада міста перекрила шість станцій метро “для гарантування безпеки пасажирів” перед акцією протесту не згодних із результатами виборів. Протестувальники стали закидати ОМОН “коктейлями Молотова”. Цього дня в Мінську загинув один з активістів.
США засудили застосування сили до мітингувальників, країни НАТО, ОБСЄ, а також Україна, Польща і Литва закликали владу країни утриматися від насильства.
10 серпня у штабі Тихановської повідомили, що вона зникла – після подання скарги до Центрвиборчкому країни на результати голосування кандидатка у президенти покинула будівлю ЦВК через інший вихід. Пізніше у штабі сказали, що вона вийшла на зв’язок. Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс зауважив, що вона приїхала до Литви після семи годин затримання. Її, за словами міністра, вивезли за вказівкою влади Білорусі.
11 серпня було опубліковано відеозвернення Тихановської, у якому вона заявила, що виїхала з Білорусі до дітей. Пізніше вийшло ще одне відео, у якому вона сказала, що “народ Білорусі зробив свій вибір”, і попросила не виходити на акції протесту. Озвучений текст Тихановська, з огляду на відео, читала з аркуша. У штабі припускають, що Тихановську могли змусити записати друге відео.