Формулу, на підставі якої раніше розраховували ціну на газ, було вибудовано на принципі імпортного паритету. Про це в ефірі каналу “Україна 24” голова НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв заявив 6 серпня.
“Український ринок дійсно півтора роки тому ще працював за принципом, що ринкова ціна не може бути дешевшою, ніж ціна імпорту. Це називається імпортний паритет”, – сказав він.
Коболєв зауважив, що протягом останнього року відбувся процес поділу тарифу.
“Через надмірну пропозицію та обмежений попит ціна на українському ринку почала знижуватися. І до 1 серпня “Нафтогаз” пропонував газ населенню за меншою ціною. Ця формула вже не діє певний час. Із 1 січня насправді ціна газу в Україні не регулюється. Була рекомендована ціна, ми пропонували газ за нижчою ціною, ніж рекомендована”, – додав голова НАК.
За принципом імпортного паритету ціну газу визначали із 2017 року за формулою: вартість газу на німецькому хабі NCG плюс його доправлення в Україну. Із лютого до липня 2020-го формула передбачала прив’язку до хабу TTF у Нідерландах плюс витрати на доправлення в Україну. Протягом останніх років вона була єдиною, її публікували 22 числа кожного місяця.
Аналогічна формула “Роттердам плюс” для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів діяла в період 2016-го – 2019 року. Вона передбачала включення вартості доставки вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року зі введенням ринку електроенергії. Після цього ціна вугілля та електроенергії для промисловців зросла.
Із 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу. Населення може вільно змінювати постачальника. “Нафтогаз України” 5 серпня заявив, що запропонує клієнтам нові тарифні плани найближчим часом.