Місія майже неможлива. Як жителі окупованих Криму та Донбасу проходять КПП під час карантину

На кожному із пунктів пропуску діють свої правила, які можуть змінитися за день, викликавши хаос та плутанину

У вихідних Україна закрила адмінмежу з анексованим Росією Кримом, щоб зупинити поширення коронавірусу. Досі режим в’їзду на півострів викликав заздрість у мешканців Донбасу: з 1 серпня виїхати з Криму було просто і не треба було встановлювати додаток “Дій вдома” і проходити два тижні самоізоляції вдома. Як жителі окупованих Криму та Донбасу проходять КПП під час карантину і які документи потрібно мати для перетину, читайте далі.

Крим: Раптова заборона і черги на кордоні

Кабінет міністрів України в суботу, 8 червня, тимчасово припинив роботу пропускних пунктів на кордоні Херсонської області з Кримом до кінця серпня. Рішення набуло чинності вже наступного дня, в неділю. Раніше про закриття КПВВ не попереджали.

Причиною став абсолютний антирекорд добового приросту зараження коронавірусом, який невпинно зростав кілька днів поспіль. Тоді президент Володимир Зеленський доручив Кабміну мобілізуватися, щоб запобігти другій хвилі Covid-19.

Черги у Криму фото из соцсетей Черги у Криму фото из соцсетей Черги у Криму фото из соцсетей

Перетнути кордон все ж вдасться, якщо маєте гуманітарні підстави. Їх список оприлюднило представництво президента в Автономній Республіці Крим.

Так, підставою для перетину КПВВ з півостровом є:

подача абітурієнтом (з одним із батьків/опікунів) документів для вступу до навчального закладу; наявність будь-яких підтверджень проживання в Криму або на підконтрольній території за відсутності реєстрації місця проживання; необхідність дотримання принципу єдності сім’ї; тяжка хвороба особи та необхідність поповнення запасів ліків та/або отримання медичної допомоги; смерть або важка хвороба близьких родичів; інші випадки, коли ситуація вимагає невідкладного перетину особою адмінкордону в будь-якому напрямку (політичне переслідування).

Водночас після повернення треба встановити додаток “Дій вдома”. Для того щоб не проходити самоізоляцію, громадяни можуть пред’явити негативний ПЛР-тест на Covid-19.

Якщо ви не впевнені, чи ваша ситуація потрапляє до гуманітарних причин, роз’яснення можна отримати за телефоном безкоштовної гарячої лінії представництва: 0 800 502 192. Також консультації надає Кримська правозахисна група.

Раптове рішення Кабміну застало зненацька громадян України, які у цей час були в Криму, і на адмінмежі утворилися величезні черги.

На переході Армянськ – Каланчак в ніч проти неділі зібралися приблизно 300 осіб з боку півострова, щоб повернутися на материкову Україну. Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявляв, що туристи і жителі Криму, які мали намір у справах відвідати материк, боялися застрягнути на півострові.

При цьому глава Меджлісу кримськотатарського народу зазначив, що російські прикордонники “з оформленням документів не поспішали”.

У соцмережах люди скаржилися, що стояли у черзі під відкритим сонцем, серед них були діти, до російського пункту, наприклад, доводилося чекати з 7:00 до 15:00. Такі дописи публікують у Facebook-групі “Чонгар-Чаплинка-Каланчак”.

Кримська правозахисна група та інші ГО сьогодні звернулися до президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Правозахисники вважають, що обмежувальні заходи на перетин КПВВ з окупованим Кримом у такий спосіб є необґрунтованим та непропорційним обмеженням свободи пересування.

ГО вимагають публічно пояснити причини надання доручення Кабінету міністрів щодо  відновлення обмежень щодо перетину адмінкордону. Правозахисники зазначили, що людей знову не попередили, а рішення ухвалюють у ручному режимі.

Однак тим, кому треба в’їхати до Криму, варто ще враховувати вимоги в’їзду на анексований півострів з боку російської сторони. Згідно з ухваленим 8 червня 2020 року розпорядженням уряду РФ, українці, які здійснюють виїзд-в’їзд до Росії, вважаються іноземцями.

В’їзд до окупованого Криму дозволяється з гуманітарних причин, зокрема для надання допомоги хворим близьким родичам, для лікування, а також на навчання або роботу. Якщо йдеться про лікування, то ті, хто в’їжджає, має пред’явити документи (або їх копії) від організації або установи, що приймають. У разі поїздки до родичів необхідно мати повний пакет документів, які підтверджують ступінь споріднення.

Донбас

Жителям окупованого Донбасу потрапити на підконтрольну Україні територію або до ОРДЛО майже неможливо. Через впровадження карантинних заходів із 22 березня перетин лінії розмежування було фактично припинено в обох напрямках. 

На сайті Державної прикордонної служби зазначають, що людей пропускають тільки у двох пунктах: це відкрита щоденно “Станиця Луганська” в Луганській обл. та “Новотроїцьке” у Донецькій обл., яке працює тільки в окремі дні.

Правила пропуску в української сторони та бойовиків різні. Як результат, виникає плутанина, внаслідок якої людину можуть пропустити на підконтрольному Україні КПП і “завернути” назад на КПП бойовиків. Таким чином, громадяни, які отримували соцвиплати, чекають їх вже п’ять місяців, бо для цього треба в’їхати на підконтрольну Україні територію.

Які правила перетину КПП в офіційної української сторони? Уряд ухвалив рішення № 641 від 22 липня, згідно з яким від 1 серпня не вимагається проходження самоізоляції.

Проте командувач Об’єднаних сил має повноваження обмежити в’їзд осіб на тимчасово окуповані території. Що й сталося. За день до набрання чинності змін з’явилися нові правила перетину:

забороняється перетин лінії розмежування іноземцями та особами без громадянства без наявного полісу страхування, виданого страховою компанією, зареєстрованою в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України та покриває витрати, пов’язані з лікуванням Covid-19; безконтактний температурний скринінг тіла та опитування на предмет контактування із зараженими коронавірусом;
до перетину буде пропущено осіб лише за умови згоди на проходження самоізоляції, з використанням єдиного електронного сервісу “Дій вдома” або обсервації; виняток становлять тільки ті, хто приїжджає для участі у ЗНО. 

Які вимоги перетину КПП на непідконтрольних територіях?

Пунктів пропуску лише два і на кожному з них діють свої правила. Обидві так звані республіки пояснюють блокування роботи пунктів пропуску тим, що в Україні високий рівень захворюваності на коронавірусну інфекцію.

Наприклад, бойовики “ДНР” (з українського боку – “Новотроїцьке”, а з боку “ДНР” – “Оленівка”) пропускають людей через лінію розмежування, спираючись на дані списків в окремі дні, гуманітарним коридором. Бойовики на своїх сайтах пишуть, що для на в’їзду на не підконтрольні українській владі території людині треба подавати запит через сайт так званого “голови ДНР” та “оперативний штаб” бойовиків, і лише після їх розгляду дається відповідь щодо права в’їзду. Виїхати з “ДНР” також непросто, бо треба мати прописку на підконтрольній Україні території.

На КПП “Станиця Луганська” справи з пропуском на неконтрольовану територію трохи кращі. Бойовики “ЛНР” випускають на підконтрольну українському уряду територію без обмежень, а впускають за пропискою або попередньою реєстрацією у списку (на вибір).

Тристороння контактна група на засіданні 23 липня домовилася одночасно відкрити два нових контрольних пункти в’їзду-виїзду на Донбасі не далі як 10 листопада 2020 року. Йдеться про КПВВ у н. п. Золоте та Щастя Луганської області. Це може трохи полегшити ситуацію з пропуском громадян.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *