Влада Лівану могла не допустити вибуху аміачної селітри в порту Бейрута. Про це виданню “Сибирь.Реалии” в інтерв’ю, яке було опубліковано 5 серпня, заявив Борис Прокошев, колишній капітан судна Rhosus, яким добриво доправили в Бейрут 2014 року.
“Вони самі винні. Нічого було заарештовувати це судно, його треба було швидше позбутися! Коли просили випустити, треба було сказати: “Ідіть уже, нічого з вас не треба!” А вони почали вимагати, щоб їм борг повернули за портовий збір, – і ось що вийшло”, – сказав він.
Моряк розповів, що на Rhosus потрапив у Туреччину, коли його власником став російський бізнесмен Ігор Гречушкін. Селітру завантажували в Батумі, зазначив Прокошев. Везти її потрібно було в Мозамбік.
У Бейруті, за його словами, судно заарештували за несплату портових зборів, про яку суму йдеться – він не знає.
Прокошев розповів, що разом з іншими членами екіпажу не міг покинути Бейрут протягом 11 місяців, водночас грошей їм не платили, а годував їх порт.
“Я писав щомісяця [президенту РФ Володимирові] Путіну. Писав, що стан у нас гірший, ніж в ув’язнених. Ув’язнений знає, коли він вийде, а ми не знаємо, коли нас випустять! І чи відпустять узагалі! Відповіддю була відписка: “Ваше звернення передали у МЗС”. Консульство мені сказало: “Що ти хочеш? Щоб Путін надіслав спецпризначенців, щоб тебе тут із боєм звільняли?” Вони могли б найняти адвоката, подати в суд. Але нічого не зробили. У підсумку ми самі продали паливо і найняли адвоката. Він подав до суду на владу Лівану, вона ж не мала права нас тримати, у нас навіть і контракти вже закінчилися. І через суд нам дозволили виїхати”, – пояснив екскапітан.
Він вважає, що влада Бейрута селітру з Rhosus “могла б вивезти на поля й переорати”.
“Якщо про вантаж ніхто не питає, отже, він нічийний”, – зазначив Прокошев.
Потужний вибух у порту Бейрута стався увечері 4 серпня. У прилеглих до порту районах столиці Лівану пошкоджено або зруйновано багато будівель.
Агентство Reuters писало з посиланням на очевидців, що вибух був такої сили, що його відчули навіть жителі столиці Кіпру Нікосії, яка роташована майже за 200 км від Бейрута. Телеканал Al Jazeera повідомив, що вибуховою хвилею автомобілі закинуло на дах заводу заввишки приблизно три поверхи.
Жертвами стало щонайменше 135 осіб, ще приблизно 5 тис. поранених і десятки зниклих безвісти.
Губернатор ліванської столиці Марван Аббуд розповів, що внаслідок вибуху без даху над головою залишилося до 300 тис. осіб.
За попередньою інформацією, вибух стався на складі аміачної селітри після пожежі, спричиненої зварювальними роботами.
У Кабінеті міністрів Лівану говорили, що співробітників адміністрації порту в Бейруті, які відповідали за охорону суден і вантажів, відправлять під домашній арешт.
За даними Reuters, влада Лівану ігнорувала пропозиції митниці про реекспорт або продаж 2750 тонн аміачної селітри, конфіскованої із судна Rhosus у порту Бейрута. Як розповів співрозмовник агентства, команда інспекторів попередила, що якщо селітри не вивезти, “у повітря може злетіти весь Бейрут”.