Росії надіслали офіційне повідомлення від Європейського суду з прав людини про поданий проти неї позов Нідерландів через збитий у небі над Донбасом літак Boeing рейсу MH17. Про це агентству ТАСС повідомили в мін’юсті РФ 5 серпня.
У відомстві заявили, що судового складу та процедури розгляду позову в ЄСПЛ поки не визначено і “будь-яких процесуальних строків для влади РФ не встановлено”.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади і Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 було збито з комплексу “Бук” із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака зброю повернули у РФ. Слідчі уточнили, що “Бук” прибув на Донбас із Курської області. У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17.
9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо: “міністр оборони” угруповання “ДНР”, громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), глава “ГРУ ДНР”, громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу “ГРУ ДНР” Леонід Харченко (Кріт). Справу розглядає суд Гааги, оскільки більшість загиблих була громадянами Нідерландів.
У липні 2020 року Нідерланди повідомили, що подають у ЄСПЛ позов проти Росії у зв’язку з катастрофою малайзійського літака. В уряді країни поінформували, що нададуть суду всю доступну їм інформацію про катастрофу рейсу MH17 і підтримають індивідуальні позови родичів загиблих.
У Раді Федерації РФ “висловили подив” у зв’язку з рішенням уряду Нідерландів.
Українська влада не відкинула, що Київ приєднається до позову Нідерландів у ЄСПЛ.
15 липня ЄСПЛ зареєстрував позов Нідерландів. У країні вважають, що Росія порушила три статті Європейської конвенції з прав людини: ст. 2 (право на життя), ст. 3 (заборона тортур) і ст. 13 (право на ефективний засіб правового захисту).
Крім цього, на розгляді ЄСПЛ уже є індивідуальні позови від родичів жертв катастрофи рейсу MH17.