Президент США Дональд Трамп заявив, що спеціальні торговельні і митні привілеї для Гонконгу буде відкликано, а на місцевих чиновників і посадових осіб материкового Китаю накладуть санкції, якщо Пекін спробує ухвалити новий закон про безпеку, що стосується колишньої британської колонії. Про це Трамп сказав журналістам у Вашингтоні 29 травня, брифінг транслювали у Twitter Білого дому.
Він також оголосив, що скасує привілейований статус Гонконгу як окремої території для безвізового в’їзду.
За його словами, дії проти осіб, “прямо чи опосередковано причетних до підриву автономії Гонконгу”, почнуться відразу після ухвалення закону.
“Китай підмінив обіцяну формулу “одна країна, дві системи” на “одна країна, одна система”, – сказав Трамп, звинувативши Китай у порушенні своїх договірних зобов’язань перед Великобританією. Декларація про статус Гонконгу 1984 року має діяти ще протягом 27 років, підкреслив президент США.
У Гонконгу спростували твердження Трампа, що особливий адмінрайон втрачає свою автономію. Спробу перешкодити ухваленню закону про нацбезпеку Китаю трактуватимуть як втручання у внутрішні справи КНР, заявила 30 травня міністерка юстиції Гонконгу Тереза Чен. Її цитує інформаційний портал гонконгського уряду.
“Люди часто забувають, що спеціальний адміністративний район Гонконг – це частина Китаю, ми – одна країна. Без “однієї країни” немає жодних підстав говорити про “дві системи”. Отже, питання національної безпеки, як і в будь-якій іншій країні світу, унітарній чи федеративній, є компетенцією центральних органів влади”, – сказала Чен.
28 травня Всекитайські збори народних представників схвалили резолюцію щодо підготування та ухвалення закону про національну безпеку. Цей документ дасть Пекіну ширші повноваження для боротьби із сепаратизмом, поваленням влади, тероризмом і змовою з використанням іноземного впливу на території автономії. Держсекретар США Майк Помпео заявив, що ухвалення такого закону позбавляє Гонконг автономії, а політична система району буде розвиватися за моделлю КНР.