У США медичні групи, які представляють лікарів-інфекціоністів, педіатрів і лікарів загальної практики, розкритикували рішення президента Дональда Трампа розірвати відносини зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я. На думку медиків, так США буде складніше боротися з пандемією коронавірусу, повідомляє телеканал CNN.
“Рішення адміністрації Трампа про вихід із ВООЗ становить серйозні ризики для дітей усього світу під час безпрецедентної глобальної кризи в галузі охорони здоров’я. Рішення про усунення ризиків, що спричиняють сплеск випадків поліомієліту та збільшення смертності дітей від малярії, призведе до подальшого затримання життєво важливої кампанії з вакцинації”, – ідеться в заяві генерального директора Американської академії педіатрії Марка дель Монте.
Президент Американської медичної асоціації доктор Патріс Гарріс заявив, що рішення Трампа щодо ВООЗ “не має жодного логічного виправдання”: “Цей безглуздий учинок матиме дуже шкідливі наслідки зараз і далеко після завершення цього небезпечного моменту, особливо у зв’язку з тим, що ВООЗ очолює розроблення вакцин у всьому світі і випробування ліків для боротьби з пандемією”.
Колишній глава американських Центрів контролю і профілактики захворювань доктор Томас Фріден нагадав, що США допомогли створити ВООЗ і є частиною організації.
“Якщо ми відвернемося від ВООЗ, це зробить нас і світ менш безпечними… Тепер Китай і будь-яка інша країна у світі матимуть право вето ВООЗ, а США – ні. Це зробить США більш вразливими”, – сказав Фріден.
14 квітня США тимчасово зупинили фінансування ВООЗ. Трамп заявив, що виділення грошей зупинено на період проведення перевірки ефективності реакції ВООЗ на спалах коронавірусу.
Понад 100 країн вимагає провести неупереджену перевірку дій Китаю і ВООЗ. У доповіді розвідки США, зміст якої став відомим агентству Bloomberg, ішлося, що Китай приховував масштаби спалаху коронавірусу, занижуючи і кількість випадків зараження, і кількість смертельних випадків.
На брифінгу 29 травня Трамп сказав, що “світові потрібні відповіді про вірус із Китаю”. Він зазначив, що “Китай закрив заражених людей в Ухані” й інфекція не поширилася по країні, але при цьому інфіковані могли вільно подорожувати по всьому світу, зокрема по Європі і Сполучених Штатах”.
Трамп неодноразово звинувачував ВООЗ у неефективності і “зацикленості на Китаї”. 18 травня він поставив організації ультиматум: США зупинять фінансування ВООЗ, якщо вона не доведе за місяць, що під час спалаху коронавірусу в Ухані не допомагала китайській владі приховувати небезпеку від усього світу.
У ВООЗ відкидали звинувачення Трампа. Генеральний директор організації Тедрос Адханом Гебреєсус закликав світових лідерів не політизувати питання коронавірусу. Він сказав, що США і Китай мають об’єднатися у боротьбі з “цим небезпечним ворогом”.
ЄС обіцяв профінансувати Всесвітню організацію охорони здоров’я замість США.
Бюджет ВООЗ становить $4,8 млрд, його наповнюють різні фонди та уряди, повідомив Forbes. У 2018-му і 2019 роках США перерахували в бюджет організації $237 млн і $656 млн у вигляді добровільних внесків, тобто в середньому Америка ВООЗ виділяє $446 млн на рік. Телеканал CNBC зазначив, що поки незрозуміло, який механізм Трамп використовує для припинення фінансування ВООЗ, оскільки більшу частину грошей виділяє Конгрес. У президента немає повноважень в односторонньому порядку переспрямувати ці кошти.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
Станом на ранок 30 травня в усьому світі коронавірусом заразилося 5 930 035 осіб. Жертвами COVID-19 стало 365 011 осіб, видужало 2 495 645. США лідирують за масштабами поширення захворювання.