Для вугільної галузі України вкрай важливо, що в контракті між “Центренерго” і вуглевидобувною компанією “Добропіллявугілля” було зафіксовано реальну ринкову ціну на українське вугілля, визначену за зрозумілою формулою з прив’язкою до імпортного паритету, пише у своєму блозі “І до чого тут “Роттердам плюс” на сайті “Корреспондент” експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
“Визначення ціни за індексом API2, який включає доставку до України, більш відомим широкому загалу під назвою “Роттердам плюс”, стало позитивним сигналом для всієї вугільної галузі. Ця формула дозволить шахтарям отримувати справедливу ціну за вугілля, дасть можливість інвестувати і збільшувати видобуток. Саме завдяки цьому контракту шахтарі “Добропіллявугілля” у понеділок, 13 липня, нарешті змогли повернутися до роботи”, – написав він.
Експерт додав, що влада певною мірою почула вимоги шахтарів і в окремих питаннях пішла їм назустріч, але суть проблеми залишилася невирішеною.
“Перш за все це стосується гарантованого збуту українського вугілля. У шахтарів немає впевненості, що через місяць чи два шахти знову не зупиняться через відмову держкомпанії купувати вугілля. “Центренерго”, теплоелектростанції якої є основним споживачем вугілля з державних шахт, досі управляються не в інтересах держави Україна, а однієї широковідомої олігархічної групи”, – заявив Корольчук.
Формула “Роттердам плюс” діяла для розраховування вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу було скасовано 1 липня 2019 року з введенням ринку електроенергії. Після цього ціна вугілля та електроенергії для промисловців зросла.
10 липня за дорученням Офісу президента України і за посередництва Міністерства енергетики державна компанія “Центренерго” уклала контракт на купівлю українського вугілля за ціною імпортного паритету, розрахованою за формулою “Роттердам плюс”.
Ціну газу для населення з лютого 2020 року встановлюють за аналогічною формулою “Амстердам плюс”. Уряд Олексія Гончарука запровадив, а уряд Дениса Шмигаля затвердив у меморандумі з МВФ цей підхід для визначення ціни газу для населення. Він передбачає включення вартості доправлення газу з Нідерландів – біржа TTF.