Національний Реєстр Рекордів оголосив світовий рекорд заслуженого майстра народної творчості України Анатолія Бойка в номінації «Перша авторська колекція експонатів з яєчної шкаралупи, інкрустованої металом»
Шедеври із яєчної шкаралупи, які виготовляє майстер Анатолій Бойко відомі поціновувачам не лише в Україні, а світу. Вони знаходяться в 15-ти країнах світу, а також приватних колекціях. Їх порівнюють з роботами ювеліра Фаберже. “Техніку ковки сріблом по яєчній шкаралупі майстер винайшов сам – аналогів у світі немає, – розповідає Лана Вєтрова, керівник Національного реєстру рекордів. – Здається фантастичним те, як пташині яйця в його руках перетворюються в тендітне мереживо, майстер до нього приковує метал, розрізає шкаралупу на стрічки і згортає їх у химерні форми”.
В приватній колекції Анатолія Бойка понад 200 робіт, кожна з них унікальна. З яєчною шкарлупою чоловік працює понад 10 років. Для роботи майстер обирає яйця, що мають ідеально рівну поверхню. Ескізи своїх виробів бере з власної уяви. “Деколи хаотично ріжу шкарлупу і кручу, виходить виріб, – говорить майстер. – Я експериментую і пробую, як можна працювати із шкарлупою. Працюю з курячими, гусячими, страусиними, перепелиними яйцями. Я роблю математичні розрахунки, все прораховую до міліметра, вивчав властивості металів. Для оздоблення замовляю якісну італійську біжутерію, яку використовують відомі ювеліри, різні метали. Ще я навчився витягувати яйце в довжину до одного метра. Спершу розрізаю його на тонку смужку і підвішую за один кінець. Воно природньо поетапно від своєї ваги тягнеться і так через кілька місяців витягується. Яєчні шкаралупи розділяю на три види: тонкі середні та жорсткі. Тонку шкаралупу я лише обсипаю ювелірними камінням, бурштином. Іншим можна надавати різні форми. Моя улюблена робота – так звана шкатулка – це гусяче яйце, яке відкривається, його я розділив на три частини, а всередині нього куряче яйце. Воно так само зроблене системою шкатулки і воно теж відкривається. Всередині перепелине яйце — воно оброблене стразами Сваровскі, металом. І всередині нього іконка Божої Матері.”
П’ять років тому український Фаберже зареєстрував перший рекорд. І поки досі в світі ніхто не зміг перевершити його майстерність. “Міжнародний відділ реєстру рекордів працював майже рік. Збирав офіційні документи, щоб дізнатися, чи є подібні майстри в світі. Поки що аналогів не знайшли. Мене прийняли у світову спілку художників, президент всесвітньої спілки повідомив, що я єдиний такий майстер. Я отримав акредитацію книги рекордів Гінесса і Національному реєстру дозволили реєструвати світовий рекорд”, – додає пан Анатолій.
Леся Кесарчук
Фото Анатолія Бойка
*/