Україна робить усе необхідне для протистояння російській агресії й настання справедливого миру. Про це 16 липня на урочистому засіданні з нагоди 30-річчя від дня проголошення Декларації про державний суверенітет України заявив президент Володимир Зеленський.
“Шостий рік поспіль ми захищаємо свій суверенітет від російської агресії. Ми сплачуємо за це найвищу ціну – життя наших громадян. Сьогодні весь цивілізований світ визнає, що Україна робить усе для настання такого бажаного миру. Справедливого миру. Миру в нашому розумінні цього слова. Саме того миру, де державний суверенітет буде панувати в реальності, а не на папері. Так, ми втратили частину території. Ми втратили своїх людей. На жаль, ми не можемо повернути загиблих, але повинні повернути всі свої території. Повернути віру у правду і справедливість. Щоб те, заради чого загинули наші герої, ніколи не виявилося марним”, – підкреслив глава держави.
На його думку, досягти цих цілей можна, тільки якщо українці об’єднаються “так само, як і 30 років тому”.
“16 липня 1990 року стало дійсно історичним днем. Тоді Декларацію про державний суверенітет підтримали 355 народних депутатів. Із різних куточків нашої рідної України, із різних партій, із різними поглядами. Але з єдиною метою. Зверніть увагу, ніхто не “завалював” декларацію, пропонуючи 8 тис. поправок. Ніхто не намагався заблокувати її постановами. Ніхто не намагався “збити” її через Конституційний Суд”, – сказав Зеленський.
Президент підкреслив, що, “маючи полярні політичні погляди, [українські політики] наочно показали, що таке державна позиція”.
“Я впевнений, що сучасним депутатам є чому у вас повчитися та ніколи не забувати, що суверенітет, який вони вибороли [30 років тому], ми з вами маємо берегти і захищати, як від зовнішніх ворогів, так і від внутрішніх чвар. Для цього я не втомлюся закликати всіх нас до справжньої єдності. Бо тільки в ній наша сила і наша перемога. Бо тільки в ній Україна”, – додав Зеленський.
Звертаючись до учасників урочистого засідання, він закликав “перестати бути політиками”. “Час стати державними діячами. Людьми, що мають не великий апетит, а велику мрію. Про єдину, сильну і непереможну Україну. Це – моя мрія. І моя мета. Впевнений, що і ваша також”, – підсумував він.
Декларацію про державний суверенітет України Верховна Рада УРСР ухвалила 16 липня 1990 року. Серед іншого, документ проголошував право українського народу на самовизначення. 24 серпня 1991 року, зокрема задля виконання цієї декларації, Верховна Рада ухвалила Акт про проголошення незалежності України.