Рада змінила виборче законодавство

Верховна Рада України на засіданні 16 липня внесла зміни у Виборчий кодекс. За проєкт закону №3485 проголосувало 308 народних депутатів.

“Законом усунено прогалини та неузгодженості, скорельовано строки, уніфіковано виборчі процедури для спрощення виборчого процесу, уніфіковано норми Виборчого кодексу. Законом внесено значну кількість змін до Виборчого кодексу, які стосуються всіх видів виборів та всіх етапів виборчого процесу і передбачають коригування більш ніж 200 із 289 статей цього кодексу”, – зазначає пресслужба парламенту.

Згідно з ухваленими змінами, чергові місцеві вибори проводять одночасно на всій території України, за винятком встановлених законом обмежень, а позачергові – у разі дострокового припинення повноважень окремих органів місцевого самоврядування. Позачергові місцеві вибори, проміжні, перші вибори в об’єднані територіальні громади, додаткові вибори можуть проводити двічі на рік – в останню неділю березня й останню неділю жовтня.

У рік проведення чергових місцевих виборів усі місцеві вибори проводять один раз на рік – в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень місцевих рад і сільських, селищних, міських голів, обраних на останніх чергових місцевих виборах.

Громадянська мережа “Опора” зазначає, що парламент залишив квоту на рівні 25% для місцевих виборів за відкритими партійними списками.

https://www.facebook.com/cn.opora/posts/10157313120915108

Після ухвалення законопроєкту в першому читанні планували, що квоту буде знижено до 5%. Принцип дії цієї норми пояснював нардеп від “Слуги народу” Дмитро Гурін.

“Наприклад, кандидата Олену поставили на п’яте місце [у списку], але вона провела суперуспішну кампанію і зібрала за себе 1000 голосів. Але це тільки 20% від ціни мандата, до 25% вона не дотягнула (1250 голосів). При бар’єрі 25% Олена не бере участь у рейтингуванні й у раду заходить Микола, який нічого не робив і зібрав 50 голосів, проте кум його поставив на перше місце в окружному списку”, – писав Гурін.

Він заявляв, що “бар’єр 25% подолати технічно неможливо”. “Це мухльож і закриті списки”, – зазначав депутат.

https://www.facebook.com/mitya.gurin/posts/3583481688348240

Крім того, закон визначає, що вибори за партійними списками проводять на рівні територіальних громад із населенням більш ніж 10 тис. виборців. Раніше пропорційну систему застосовували для великих населених пунктів, де проживало 90 тис. і більше виборців.

“Опора” вважає, що така зміна виборчої системи безпосередньо перед початком виборів суперечить міжнародним стандартам виборчого законодавства. Також це нововведення суттєво обмежує можливість самовисування громадян”, – зазначили у громадській організації.

Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Місцеві вибори в Україні призначено на 25 жовтня. Виборчий процес розпочинається за 50 днів до виборів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *