14 липня президент США Дональд Трамп підписав документи, які вводять санкції проти влади Китаю у зв’язку з ухваленням закону про підтримання національної безпеки в Гонконзі. Про це Білий дім поінформував у Twitter.
“Президент Трамп щойно підписав закон і виконавчий наказ про притягнення Китаю до відповідальності за свої репресивні дії проти народу Гонконгу”, – ідеться у твіті.
Виступаючи на пресконференції в Білому домі, Трамп назвав дії Пекіна щодо Гонконгу “деспотичними” і заявив, що Сполучені Штати ставитимуться до Гонконгу так само, як і до материкового Китаю, повідомило видання The Hill.
Палата представників США проголосувала за проєкт закону 1 липня, а Сенат – 2 липня. Закон передбачає введення санкцій проти китайських чиновників, які підривають автономію Гонконгу, а також проти банків, які мають із ними справу. Авторами законопроєкту стали сенатори Пет Тумі (Республіканська партія) і Кріс Ван Голлен (Демократична партія).
30 червня постійний комітет Всекитайських зборів народних представників ухвалив закон про захист національної безпеки в Гонконзі, який посилює контроль китайської влади за автономним регіоном. Документ дає Пекіну додаткові повноваження для боротьби із сепаратизмом, підривною діяльністю, тероризмом і змовою з використанням іноземного впливу на території автономії, а також передбачає довічне ув’язнення за злочини у сфері національної безпеки. Документ набув чинності в день його ухвалення.
Продемократичні активісти в Гонконзі засуджували закон, вважаючи, що він підірве принцип “одна країна – дві системи” і зруйнує статус Китаю як глобального фінансового центру. У Пекіні заявили, що вирішили ухвалити закон “після тривалої соціальної нестабільності та ескалації вуличного насильства, які спричинили в Гонконзі складну ситуацію з 1997 року”.
Після ухвалення закону держсекретар США Майк Помпео заявив, що він руйнує автономію регіону. Дипломат зазначив, що США не сидітиме склавши руки, “коли Китай захоплює Гонконг у свою авторитарну пащу”.
Гонконг – окремий адміністративний регіон у складі Китаю. Великобританія передала протекторат над Гонконгом Китаю 1997 року. Відповідно до спільної китайсько-британської декларації та основного закону Гонконгу, території надано широку автономію до 2047 року за формулою “одна країна – дві системи”. Вона гарантує свободи, яких не надають у Китаї.
Улітку 2019 року в Гонконгу розпочалися антиурядові виступи у зв’язку з наміром ухвалити закон, який би дозволив екстрадицію за запитом влади Китаю. Цей документ відкликали, але протести тривали. Їхні учасники вимагали скорочення впливу материкового Китаю на політику міста, дострокових виборів, розслідування дій поліції та амністії для раніше затриманих демонстрантів. Епідемія коронавірусу зупинила акції, проте наприкінці квітня вони поновилися.