НАТО останніми роками фіксує небувалу активність російських підводних човнів в Атлантиці. Про це генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив в інтерв’ю Redaktionsnetzwerk Deutschland.
Атлантика, за словами Столтенберга, як і раніше, має для Альянсу центральне значення. Останніми роками НАТО реєструє там наймасштабнішу активність російських підводних човнів за всі часи.
Генсек НАТО висловив стурбованість щодо розміщених Росією в Європі ракет 9M729 (за класифікацією НАТО SSC-8).
Особливим приводом для тривоги НАТО є розміщення ракет SSC-8, оскільки раніше це призвело до припинення дії Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД). У НАТО також стурбовані використанням Росією інших нових бойових систем.
Генсек НАТО підкреслив, що Альянс потребує нової угоди про роззброєння, але не в новій гонці озброєнь із Росією.
США у жовтні 2018 року оголосили про намір припинити виконання підписаного 1987 року ДРСМД після появи на озброєнні російської армії крилатої ракети 9М729.
ДРСМД забороняв сторонам виробництво балістичних і крилатих ядерних ракет наземного базування дальністю від 500 км до 5,5 тис. км, їх випробування і розгортання. За інформацією американців, 9М729 випробовували на відстань більш ніж 500 км.
4 грудня 2018 року держсекретар США Майк Помпео закликав Росію протягом 60 днів повернутися до виконання зобов’язань у межах Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності. Заступниця Помпео Андреа Томпсон пояснила, що РФ має позбутися ракети 9М729 або змінити її для дотримання ДРСМД.
У Кремлі заявили, що вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності може призвести до порушення стратегічного балансу у світі.