13 липня в Римі біля стін італійського парламенту відбулася акція з вимогою справедливого судового процесу на стадії апеляції для українського нацгвардійця Віталія Марківа. Про це повідомляє “Радіо Свобода”.
В акції взяло участь кілька десятків представників української громади, батьки засудженого, дипломати та італійський правозахисник. Акцію було присвячено річниці вироку Марківу – 12 липня суд присяжних міста Павії призначив покарання у вигляді 24 років ув’язнення за вбивство італійського репортера на Донбасі 2014 року.
Демонстранти скандували: “Солідарність із Віталієм Марківим”, “Незалежний суд без впливу російської пропаганди”, “Солдат Марків несправедливо перебуває в тюрмі без жодного доказу. Чому?”. Вони закликали суд другої інстанції в Мілані “виправити помилки” суду в Павії.
“Ми жодним чином не виступаємо проти сім’ї загиблого Андреа Роккеллі. Але ми переконані, що на суді не представили жодного доказу причетності Марківа до інциденту. Закликаємо уважно читати мотиваційну частину вердикту суду, який, на жаль, не взяв до уваги ключові докази адвокатів захисту. Нас вразило, чому суд Павії відразу шукав винних у лавах законних військових формувань України, а не серед нерегулярних угруповань проросійських бойовиків, які, можливо, мали на меті вбити [російського дисидента] Андрія Миронова, ворога Володимира Путіна?” – сказав голова Християнського товариства українців Італії Олесь Городецький.
Маніфестацію підтримали італійські партії “Більше Європи” та “Італійські радикали”.
Учасники акції також закликали італійську медіаспільноту детальніше зацікавитися “дивною справою Марківа” і висвітлювати громадськості іншу думку.
ЗМІ Італії поширюють тезу, що суд присяжних Павії вироком Марківу відновив принцип права про заборону вбивства цивільних і покарав убивць журналістів, які виконували професійний обов’язок на війні, зазначає “Радіо Свобода”.
Марківа затримали в Болоньї в червні 2017 року за підозрою у причетності до вбивства Роккеллі 24 травня 2014 року в районі Слов’янська Донецької області. За версією прокурорів, Марків із гори Карачун передав командуванню дані про місцеперебування журналістів, після чого стався обстріл, під час якого Роккеллі загинув.
У Міністерстві внутрішніх справ України розповідали, що кримінальне провадження італійські правоохоронці відкрили за свідченнями французького журналіста, який надав відеоряд, що нібито підтверджує причетність Марківа до вбивства Роккеллі.
Українські правоохоронці вважають, що загибель італійця і його російського перекладача Андрія Миронова сталася внаслідок артобстрілу з боку російсько-терористичних військ. У підрозділі Марківа не було мінометів, які вели вогонь по ймовірному місцеперебуванню журналіста, пояснювали у МВС.
12 липня 2019 року в Італії Марківа засудили до 24 років позбавлення волі.
20 листопада 2019 року захист подав скаргу на вирок. Юристи висловлювали надію, що навесні має розпочатися розгляд апеляції, але роботу судової системи Італії порушила пандемія коронавірусу.