На позачерговому засіданні 17 липня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №2695 про посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, передає кореспондент видання “ГОРДОН”.
Законопроєкт подали до парламенту у грудні 2019 року три народні депутати від “Слуги народу”. У першому читанні його підтримало 282 народні депутати за мінімально необхідних 226.
Законопроєкт пропонує внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс, а також законів “Про дорожній рух” та “Про національну поліцію”.
Документ, зокрема, пропонує ввести в Україні адміністративний арешт на 10 діб із позбавленням прав на три роки за повторне керування транспортним засобом у нетверезому стані, а також дозволити поліцейським івикористовувати фото- і відеотехніку, зокрема ту, що працює в автоматичному режимі, без розпізнавальних знаків і написів. Крім того, він пропонує підвищити штраф за перевищення швидкості більш ніж на 50 км/год із 30 до 200 неоподатковуваних мінімумів (із 510 грн до 3400 грн).
Опозиційні фракції під час розгляду розкритикували законопроєкт.
“Цей законопроєкт має такий же стосунок до кримінальної відповідальності за п’яне керування, як гільйотина до боротьби з головним болем. Він не вводить кримінальну відповідальність за керування авто в нетверезому стані, він навіть не підвищує штраф. У ньому є можливість 10 днів адміністративного арешту. І все, більше нічого. Зате він дає можливість Національній поліції виставляти подвійні стандарти до всіх інших. Пам’ятаєте, як даішники сиділи в кущах і могли на радар ловити всіх? Тепер вони зможуть робити це знову. Знак, що попереду є радар, більше не буде потрібен”, – сказала народна депутатка від “Голосу” Олександра Устінова.
Крім того, за її словами, поліції хочуть надати можливість зупиняти автомобілі без причин і обшукувати їх без понятих.
Народний депутат від “Європейської солідарності” Руслан Князевич припустив, що цей законодавчий акт будуть використовувати проти опозиційних політиків.
“Ви хочете зупиняти без свідків, без понятих і перевіряти будь-який транспортний засіб на будь-яких підставах. Ми здогадуємося, хто буде жертвами таких перевірок, – вони сидять у цьому залі в задніх рядах”, – сказав Князевич.
Автори законопроєкту заявили, що до другого читання в нього будуть вносити зміни. Проєкт закону містить застарілі норми, наприклад, про штрафні бали, які скасували у квітні 2020 року.
Міністерство внутрішніх справ і президент України Володимир Зеленський закликали підтримати законопроєкт.
“Ухвалення цього законопроєкту сприятиме запобіганню вчинення правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, більш стриманій і виваженій поведінці водіїв на дорогах і, як наслідок, приведе до зменшення кількості ДТП”, – цитує пресслужба міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
За даними МВС, протягом шести місяців 2020 року в Україні зареєстрували 72 394 ДТП, із яких 11 200 – із загиблими або травмованими. У цих ДТП загинуло 1482 особи. Водночас 2110 аварій скоїли водії, які перебували в нетверезому стані.