Законопроєкт №3658, що містить норму про зниження “зеленого” тарифу, який Рада ухвалила в першому читанні 3 липня, і меморандум з учасниками ринку поновної енергетики, що ліг в основу цього законопроєкту, – несправедливі та лобіюють інтереси частини ринку, заявив в інтерв’ю “РБК-Україна” голова правління китайської державної корпорації CNBM International Corp Джейсон Джанг.
CNBM не підписала меморандуму, який передбачає зниження тарифу для всіх сонячних електростанцій потужністю понад 1 МВт, введених в експлуатацію до 2020 року, на 15%. У компанії зазначили, що для неї тариф уже було знижено 2015 року на 44%, а причиною кризи в енергетиці в меморандумі вказано неконтрольоване зростання генерації з поновних джерел енергії у 2018–2019 роках.
“Однак наша компанія із 2013 року не ввела в експлуатацію ні одного нового кіловата потужності. Не кажучи вже про те, що вартість обладнання в роки, коли ми його купували і встановлювали, була кратно вища, і, відповідно, окупність інвестицій значно довша. Тобто проблему хочуть вирішити шляхом тих, хто її не створював”, – зазначив Джанг.
Він вважає, що меморандум написано в інтересах тільки вітрових електростанцій.
“При цьому тиск на сонячні проєкти – колосальний. Наприклад, граничний тариф установлюють тільки для СЕС, ВЕС окремого граничного тарифу не має – тобто тарифи для всіх СЕС будуть знижені на 15%, а тарифи для “старих” ВЕС (до 2017 року) знижені не будуть; відповідальність за небаланси для СЕС прописана за похибки 5%, а для ВЕС – допускається 10%; для СЕС скасовуються pre-PPA, для ВЕС – зберігаються (pre-PPA – це фіксація тарифу, яка дозволяє уникнути аукціонів). У нас таких пільг і не було – ми не володіємо pre-PPA, тому ми тут сторонні спостерігачі. Враховуючи всі ці чинники, не дивно, що документ підписали тільки “вітрові” асоціації”, – сказав керівник компанії.
Він додав, що Міністерство енергетики до обговорення зниження тарифів ні CNBM, і посольство КНР в Україні не запрошувало, а на листи і пропозиції чиновники не відповідають. У компанії вважають, що все це є перешкодою для інвестицій у країну.
“CNBM інвестувала в Україну приблизно $1 млрд у вигляді обладнання та товарних кредитів, але ще кілька років тому готова була вкласти ще $2 млрд, причому не тільки у ВДЕ, але й у вугільну галузь та енергетичне машинобудування. Але спочатку ми отримали волюнтаристське рішення про зниження тарифу на 44%, потім були спроби рейдерського захоплення наших об’єктів, тепер ми бачимо нову ініціативу про зменшення тарифів, у той час як інвесторам обіцяли їх незмінність до 2029 року. Усе це позбавляє інвестиції в Україну будь-якого сенсу”, – заявив Джанг.
Якщо щодо питання тарифів не вдасться досягти компромісу, компанія збирається відстоювати свої позиції в міжнародних інстанціях, додав він.