Госпіталь у пекарні, брак медиків і хаос в аптеках: Киргизстан накрила друга хвиля коронавірусу

Після послаблення карантину кількість інфікованих стрімко зросла, захворів навіть міністр охорони здоров’я

У Киргизстані стався різкий спалах коронавірусу, і ситуація з кожним днем дедалі більше загострюється. У лікарнях бракує місць та медичного персоналу, медики масово хворіють, а в аптеках панує хаос – ціни зросли, а полиці спорожніли. Люди шукають медикаменти в соцмережах, роблять кисневі апарати за інструкціями в YouTube або ж через паніку їдуть на джайлоо – важкодоступні місця у степу і пасовища.

Статистика інфікованих Covid зросла після скасування карантину

Кількість заражених Covid почала збільшуватися у червні після скасування режиму надзвичайної ситуації. Протягом минулої доби в країні виявили 488 нових випадків, загалом у країні – 11 117 інфікованих, при цьому загальна кількість населення становить 6,5 млн осіб, згідно з даними Національного статистичного комітету Киргизстану станом на травень.

Найбільший спалах Covid – у столиці країни Бішкеку, там заразилися 5106 осіб (+265 протягом доби) при населенні 976 тис. осіб.

Друге у рейтингу – місто Ош, яке знаходиться на півдні країни. Через брак місць у лікарнях місцева влада організувала стаціонари у школах, вишах і готелях “Класік” та “Санрайс”.

Красномовно про ситуацію у Киргизстані свідчить той факт, що у міністра охорони здоров’я Сабіржана Абдикарімова виявили позалікарняну пневмонію, а в одного з його заступників – Нурболота Усенбаєва – коронавірус.

Люди задихаються вдома

У лікарнях бракує ліжок, тому люди з пневмонією лікуються вдома. У лікарнях масово заражаються медики. Раніше Міністерство охорони здоров’я офіційно повідомляло про те, що у лікарнях по всій країні медичного персоналу не вистачає. Ті лікарі, які ще не захворіли, перевантажені та втрачають свідомість від втоми.

Радник мерії Бішкека у Twitter повідомляла, що місць у лікарнях столиці немає. Головний лікар швидкої допомоги столиці підтверджує: везти пацієнтів просто нікуди. Денний стаціонар відкрили у Палаці спорту: там тільки ліжка, світло і штативи для крапельниць, повідомляє Reuters. Для прийому пацієнтів облаштували колишню пекарню – люди можуть прийти, щоб внутрішньовенно прокапати ліки, які здебільшого мають самі принести.

Однак найбільш уразливими є регіони і маленькі міста, оскільки там і раніше бракувало медиків.  

Ось історія, яка сталася у районній лікарні в Ошській області, яку наводить “Радіо Азаттик”. У Чон-Алайській лікарні працює 20 медиків, п’ятеро з них заразилися Covid-19, один – у тяжкому стані, крім цього, коронавірус виявили у п’яти медсестер, одного санітара і співробітника Центру санітарно-епідеміологічного контролю при стаціонарі. Директор стаціонару наголошує, що є потреба у додаткових кадрах.

“Виділяючи по одному працівнику для кожної мобільної бригади, ми одразу маємо трьох лікарів. А у нас, крім цього, є ще відділення ізоляції та обсервації, а ще відкрили денний стаціонар на 100 ліжко-місць”, – каже головлікар Ісламідин Бакіров.

Замість п’яти хвилин “швидка” тепер дістається за півгодини.

На допомогу районним та міським лікарням прийшли групи місцевих активістів. Багато з них почали закуповувати кисневі концентратори та засоби індивідуального захисту. Волонтери, які допомагають медикам, розповідають, що захисних костюмів, масок і рукавичок катастрофічно бракує.

Є приватні ініціативи, наприклад команда медиків-волонтерів, які безкоштовно виїжджають, ставлять крапельниці і роблять уколи на дому.  

В аптеках різко зросли ціни і закінчилися ліки

У Киргизстані зросли ціни на ліки, маски та антисептики. Деякі медикаменти неможливо знайти в аптеках, повідомляє “Радіо Азаттик”.

Закінчилися антивірусні препарати, необхідні для лікування хворих на пневмонію. Люди масово скуповують аскорбінову кислоту, “Арбідол”, “Ергоферон”, “Гепарин”, “Клексан”, “Фраксипарин”, “Інфулган”, “Парацетамол” та антибіотики.

Що стосується різкого зростання цін на ліки, то, наприклад, до епідемії “Гепарин” коштував приблизно 200 сомів (близько 79 грн), зараз його ціна зросла до 300 сомів (104 грн).  

Дефіцит медикаментів викликав критику уряду, мовляв, чиновники заздалегідь не потурбувалися про забезпечення країни лікарськими препаратами. Громадськість вимагає, щоб влада взяла під свій контроль ціни на ліки.

Люди шукають ліки для своїх рідних та близьких за допомогою оголошень у соцмережах. Повідомляється, що вони готові придбати ліки, незважаючи на їх високу вартість.

Раніше Киргизстан закуповував ліки в Росії та Білорусі, але зараз  підприємств зупинили роботу або обмежили імпорт. Також виникли труднощі з постачанням медикаментів через закриття кордонів.

Уряд Киргизстану пішов на послаблення вимог щодо постачання ліків і уклав договір з Індією.

Карантин

Уряд Киргизстану мав намір знову запровадити надзвичайний стан, але вирішив відмовитися від цього заходу, тому що повторне введення жорстких обмежень матиме для бізнесу руйнівні наслідки.

Проте є обмеження, запроваджені місцевою владою. Так, 10 липня Баткенський обласний оперативний штаб ухвалив рішення про низку карантинних обмежень:

заборона на роботу  громадського транспорту і приватних таксі, що курсують між Баткенською областю та Бішкеком, Ошською та іншими областями; санітарно-карантинні пости працюють у більш посиленому режимі; необґрунтований виїзд громадян до інших районів заборонено; громадяни, які направляються на лікування до інших областей країни, можуть покинути регіон тільки за направленням лікаря; до регіону допускаються тільки великовантажні автомобілі з продуктами харчування, будівельними матеріалами. Податкова служба візьме  контроль над цими перевезеннями – перевірятиме легальність вантажів. Цим транспортним засобам заборонено перевозити пасажирів. заборонено відпочинок на природі, пікніки.

Критика влади

Чимало киргизів вважають, що дії влади є недостатніми. Критикувати міністерство охорони здоров’я, депутатів і навіть президента вперше стали естрадні співаки та інші зірки шоу-бізнесу.

Співак Макс Садирбеков записав в Instagram відеозвернення, в якому висловив критику влади, і закликав у подальшому не виступати у рамках передвиборчих кампаній політиків і нікого з них не підтримувати.

Те, що відбувається у нас в країні, нас покидають наші люди, близькі, рідні, знайомі Я у шоці від дій наших депутатів, від того, що наш президент як лідер і перша особа держави нічого не говорить. Я закликаю всіх артистів відмовитися від виступів на майбутніх виборах“, – каже співак.

          View this post on Instagram                      

A post shared by Max’S (@maxsadyrbekov) on Jul 3, 2020 at 6:13am PDT

У Киргизстані блогери, бізнесмени та волонтери самі збирають гроші на апарати ШВЛ, готують їжу медикам, дістають обладнання та ліки для лікарень.

Тим часом сьогодні президент Киргизстану повинен з’явитися на публіці та провести засідання Ради безпеки щодо ситуації з коронавірусом. Тоді, можливо, жителі країни отримають якісь відповіді на гострі запитання або хоча б матимуть розуміння, як країна збирається долати пандемію коронавірусу в подальшому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *