12 липня вперше за 20 місяців відбулися переговори на найвищому рівні між Сербією і Косовим, їх провели в режимі відеоконференції. Діалог про всеосяжну нормалізацію відносин відбувся за посередництва ЄС, повідомив сайт Європейської служби зовнішніх зв’язків із посиланням на спеціального представника Євросоюзу з питань Західних Балкан Мирослава Лайчака.
Сербію на переговорах представляв президент Александр Вучич, Косово – прем’єр-міністр Абдулла Хоті.
“Ми домовилися про основні елементи процесу, а також погодили порядок денний наступної зустрічі, яка відбудеться у форматі особистої зустрічі в Брюсселі 16 липня. Хочу подякувати обидвом сторонам за їхню конструктивну участь сьогодні”, – зазначив Лайчак.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що завданням переговорного процесу є підписання юридично зобов’язувального спільного документа, інформує сайт Європейської служби зовнішніх зв’язків.
“Угода, що стосується всіх невирішених питань, має вирішальне значення для кращого майбутнього народів Косова і Сербії, для їхньої європейської перспективи і для безпеки та стабільності всього регіону. Усе це також важливо для ЄС. Відсутність рішення гальмує розвиток обох сторін. Ми знаємо, що це нелегкий і безпрецедентний процес. Однак необхідно прагнути до миру і процвітання заради нашого спільного майбутнього”, – підкреслив Боррель.
Переговори, за його словами, вимагають “політичної сміливості”, а сторони мають проявити “дух компромісу і прагматизму”.
Сьогоднішній відеоконференції передувала онлайн-зустріч Вучича, Хоті, президента Франції Еммануеля Макрона і канцлерки Німеччини Ангели Меркель, яка відбулася 10 липня, повідомляє Radio Free Europe / Radio Liberty. Переговори були складними, заявив після їх закінчення Вучич. За його словами, він сказав Макрону і Меркель, що, якщо незалежність Косова “є тим, про що вони хочуть говорити, бесіди абсолютно безглузді”.
Косово проголосило незалежність від Сербії у 2008 році, його визнало 100 країн світу. Сербія не визнає відокремлення Косова і вважає його своєю територією.
Переговори Белграда і Пріштіни про політичне врегулювання й економічне співробітництво було перервано 2018 року, коли уряд Косова ввів податок на товари, імпортовані із Сербії. Хоча згодом скасував ці мита.