Рішення турецької влади про зміну статусу музею Собору Святої Софії ухвалили, нехтуючи почуття вірян, що представляють релігійні меншини, про це заявив 10 липня заступник голови Комісії зі свободи релігії у світі Тоні Перкінс.
“Комісія засуджує недвозначну політизацію Собору Святої Софії, архітектурного дива, яке так довго вважали заповітним свідченням складної історії і багатого розмаїття. Як християни, так і мусульмани надають велике культурне та духовне значення Собору Святої Софії, чию універсальну цінність для людства підтвердили включенням у Список всесвітньої спадщини Організації Об’єднаних Націй із питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) 1985 року”, – зазначили в заяві.
Комісія рекомендувала Державному департаменту включити Туреччину у список держав, які беруть участь у серйозних порушеннях свободи віросповідання або виявляють терпимість до них.
Верховний представник Європейського союзу у закордонних справах і політиці безпеки Жозеп Боррель розкритикував рішення Туреччини, повідомила пресслужба ЄС 10 липня.
“Собор Святої Софії має символічну, історичну й універсальну цінність. У Туреччині склалися усталені традиції збереження культури, а також визнана традиція інтелектуальної та культурної відкритості. Рішення Державної ради Туреччини і президента Ердогана передати пам’ятник під Управління президента у справах релігії викликає жаль”, – підкреслив Боррель.
Собор Святої Софії розташований в історичному центрі Стамбула, районі Султанахмет. 1453 року, після захоплення Константинополя османами, собор перетворили на мечеть. 1935 року йому надали статус музею. 1985 року Софійський собор включили до складу Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
10 липня президент Туреччини Реджеп Ердоган підписав указ, яким перетворив собор Святої Софії у Стамбулі на чинну мечеть. Рішення ухвалили після того, як Держрада Туреччини (вищий адміністративний суд країни) скасувала декрет Кемаля Ататюрка від 1934 року про перетворення собору на музей.
Рішення про перетворення собору Святої Софії у Стамбулі з музею на мечеть може стати причиною його виключення зі списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Релігійні церемонії в мечеті Айя-Софія у Стамбулі поновлять 24 липня, після проведення підготовчих заходів, про це заявив президент Туреччини Реджеп Ердоган.