В Україні вперше учні самі розподілятимуть суспільний шкільний бюджет на свої проєкти. Таку практику започатковують у Тернополі – там затвердили положення про шкільний суспільний бюджет і виділяють приблизно 1,7 млн грн із міської скарбниці, повідомив у коментарі УНІАН міський голова Тернополя Сергій Надал.
“Шкільний громадський бюджет – це інструмент, який дасть можливість учням покращити навчальний процес та позашкільний час у своїй школі. Авторами проєктів може виступати один учень чи група учнів 7–11 класів. Для цього треба придумати ідею проєкту. Подати її опис на спеціальну платформу і зібрати найбільшу кількість голосів учнів своєї ж школи. Для України це унікальний поки що інструмент, бо досі проєкти до громадського бюджету могли подавати лише дорослі. Але я сподіваюся, що така практика стане звичною. Адже наша молодь вміє мріяти і дивиться далі вперед. Зможе принести більше розвитку містам України“, – сказав мер.
Він додав, що проєкти школярів мають сприяти розвитку шкільного самоврядування, освітніх і навчальних процесів, упровадження інновацій, поліпшення навчального закладу та території, створювати нові можливості для навчання.
“Наша мета – навчити дітей мислити й діяти самостійно в команді. Відчути, що таке самоврядування. Відчути, що саме від тебе можуть залежати конкретні покращення для твоєї школи, твоїх друзів і міста в цілому. Проєкти охоплюють різні сфери – від самоврядування, покращення можливостей для навчання аж до соціальних та екологічних заходів. Головне, щоб проєкт працював на спільну користь. Я переконаний, подібні інструменти додадуть розуміння, що таке бюджет, як його розумно використати. Також діти вчитимуться бути свідомими громадянами“, – зазначив Надал.
За словами мера, на шкільний суспільний бюджет спрямовують не менш як 10% від усієї суми, виділеної на суспільний бюджет.
“Орієнтовно на 2020 рік ця сума складе 1,7 млн грн. Ці кошти розподіляються рівними частинами між навчальними закладами міста, які зголосяться на участь у реалізації проєкту. Учні голосуватимуть за той чи інший проєкт за допомогою QR-кодів, а проєкт реалізовуватиметься у 2021 році, – пояснив він. – Положення ми розробили в рамках співпраці з Радою Європи у проєкті “Сприяння участі громадян у демократичному процесі прийняття рішень в Україні”. Фахівці Ради Європи надаватимуть Тернополю експертну та організаційно-методичну підтримку в упровадженні цього інструменту залучення дітей і молоді до процесу прийняття рішень в Україні“.
УНІАН зазначає, що на початку 2020 року Тернопіль здобув статус “Молодіжної столиці України” в межах Всеукраїнського форуму “Молодь offline”, а в жовтні 2019-го – нагороду Kyiv Smart City Forum 2019 у номінації “Відкрите інноваційне місто”.