Реформа тарифоутворення для розподілу електроенергії приведе не тільки до оновлення енергосистеми, але і створить значно більше можливостей для нових інвестицій як із-за кордону, так і з України, і новий стимул до приватизації. Про це розповів старший науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні, економіст Владислав Іноземцев на вебінарі The Challenge of Ukraine’s Energy Security: Grid Modernization, організованому Міжнародним центром податків та інвестицій (ITIC) за підтримки Бізнес-ради “США – Україна” (USUBC).
Трансляцію вебінару вели на сторінці ITIC у Facebook.
Українські та іноземні інвестори зацікавлені у приватизації, однак без переходу на стимулювальний тариф ці активи будуть “дуже дешевими”, вважає Іноземцев.
“Якщо методологія RAB реалізується, загальна ринкова вартість державних підприємств зросте. Якщо держава вирішить продати їх, вона зможе отримати в 10 разів більше грошей, ніж за нинішніх умов”, – сказав економіст.
Основне обґрунтування впровадження стимулювального тарифу в Україні, вважає Іноземцев, – поліпшення технічних можливостей української електричної системи й українських електромереж.
“Уряд України впродовж кількох років фактично пропонував застосовувати цей метод тільки до нових інвестицій, що не дуже ефективно. Енергетичним компаніям необхідні гроші для ремонтів, щоб модернізувати інфраструктуру мереж. Електромережі дуже застаріли і фактично на межі краху. Найближчими роками в цей сектор необхідно вкласти мільярди доларів або євро для того, щоб адаптувати енергосистему до нових умов, які спричинені зростанням поновної енергетики”, – сказав він.
https://www.facebook.com/ITICWashington/videos/1347837055547916/
Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, які передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних та постачальних компаній.
Згідно з даними НКРЕКП, зношеність мереж в Україні становить 80%, заявляв 2017 року в ефірі NewsOne тодішній голова відомства Дмитро Вовк.
За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики із 2012 року розглядає можливість переходу на стимулювальне тарифоутворення, але його досі не введено.
25 червня генеральний секретар європейської галузевої асоціації Eurelectric Крістіан Рубі заявив, що для того, щоб Україна досягла успіху, вона має розв’язати питання стимулювання інвестицій в електричні мережі.