Міжнародний валютний фонд (МВФ) має рішуче відреагувати на звільнення Якова Смолія з посади голови Національного банку України (НБУ). Таку думку колишня голова НБУ Валерія Гонтарева висловила британському виданню Central Banking в інтерв’ю, опублікованому 6 липня.
Вона пояснила, що потрібно припинити виплату коштів Україні, якщо на місце Смолія не призначать незалежного фахівця.
Ексголова Нацбанку України стверджує, що “витіснення” Смолія стало можливим завдяки кампанії, яку організував бізнесмен Ігор Коломойський.
За її словами, політичний тиск на ексголову Смолія був “сталим” як із боку союзників бізнесмена у Верховній Раді (зокрема нардепа від “Слуги народу” Олександра Дубінського), так і з боку членів Кабінету Міністрів.
Вона підкреслила: “Не здивована, що Смолій пішов”.
Гонтарева побоюється, що новим главою регулятора може стати людина, наближена до Коломойського.
Смолія, який очолював Нацбанк із 2018 року, звільнили з посади 3 липня. Зараз посаду в.о. голови Нацбанку обіймає його перша заступниця Катерина Рожкова.
Глава регулятора подав 1 липня у відставку через “систематичний політичний тиск на НБУ” з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.
В інтерв’ю LB.ua Смолій заявив, що президент Володимир Зеленський 30 червня попросив його піти з посади.
У правлінні регулятора заявили, що вважають “своїм обов’язком продовжувати роботу для збереження макрофінансової стабільності та інституційної спроможності Національного банку”.
Забезпечення незалежності НБУ є безумовним пріоритетом глави держави, запевнили в Офісі президента.
Після повідомлення про відставку голови Нацбанку Україна скасувала угоду щодо випускання нових 12-річних єврооблігацій.
Занепокоєння щодо відставки Смолія висловили західні партнери України та міжнародні організації.