Якщо гіпотезу служителів науки вдасться довести, то способи боротьби з поширенням Covid-19 можуть змінити
Сотні вчених sз 32 країн підписалися під відкритим листом, в якому просять Всесвітню організацію охорони здоров’я переглянути її рекомендації щодо захисту від Covid-19. Адже, на їхню думку, вірусні частинки можуть затримуватися в повітрі довше, ніж вважалося раніше. А це створює додаткову небезпеку для людей, пише The New York Times. Розповідаємо в деталях.
Що кажуть вчені
Що молекули вірусу можуть перебувати в повітрі у вигляді дрібних часток. Із цього випливає, що Covid-19 поширюється не тільки при кашлі або чханні, як вважають у ВООЗ, а що він “затримується” в повітрі усередині приміщення.
“У відкритому листі до ВООЗ 239 вчених із 32 країн навели докази, які свідчать про те, що більш дрібні частинки можуть заражати людей, і закликають організацію переглянути свої рекомендації”, – передає видання.
Дослідники планують опублікувати відповідного листа в науковому журналі вже цього тижня.
Позиція ВООЗ
Організація, як і раніше, вважає, що коронавірус передається від людини до людини через дрібні краплі, що виділяються інфікованим Covid-19 з носа або рота під час кашлю, чхання або розмови. При цьому краплі досить швидко осідають на підлозі через свій розмір.
“У силу своєї великої маси ці краплі не розлітаються на значну відстань і швидко опускаються вниз”, – кажуть у ВООЗ.
Технічний керівник організації з інфекційного контролю Бенедетта Аллегранці називає докази поширення Covid-19 повітрям “непереконливими” і зазначає, що це питання викликає “серйозні суперечки”.
“Особливо за останні кілька місяців ми неодноразово стверджували, що вважаємо повітряно-крапельну передачу можливою, але, безумовно, не підтвердженою переконливими або навіть ясними доказами… З цього приводу точаться серйозні суперечки”, – зазначила вона.
У своєму оновленні про коронавірус, випущеному 29 червня, організація заявила, що передача коронавірусу повітрям можлива лише після медичних процедур, за яких утворюються аерозолі або краплі розміром менш ніж 5 мікрон.
Що це змінить?
Видання пише, що якщо версію вчених доведуть, то для стримування поширення коронавірусу буде потрібно запровадити низку додаткових заходів. Тобто доведеться міняти пов’язані з Covid-19 рекомендації ВООЗ.
Зокрема, всередині приміщень потрібно буде носити маски, навіть за умови дотримання соціального дистанціювання. Медпрацівникам, які доглядають хворих на Covid-19, можливо, знадобляться маски класу № 95, які фільтрують навіть найдрібніші частинки.
Вентиляційні системи в школах, будинках для літніх людей, житлових будинках та на підприємствах необхідно буде переобладнати, встановивши потужні фільтри. Також у приміщеннях можуть знадобитися ультрафіолетові лампи, здатні вбивати вірусні частинки.
Основні заходи безпеки
Як і раніше, у ВООЗ радять регулярно обробляти руки спиртовмісним засобом або мити їх із милом, дотримуватися дистанції в громадських місцях, не чіпати руками очі, ніс і рот.
Крім цього, рекомендовано дотримуватися правил респіраторної гігієни, а при підвищенні температури, появі кашлю та утрудненні дихання якомога швидше звертатися по медичну допомогу.
Поширення Covid-19: Міфи
– Комарі переносять коронавірус. У ВООЗ запевняють, що це неправда. Принаймні від початку пандемії немає жодного підтвердженого випадку захворювання від цих комах.
Також неправдивим є твердження, що Covid-19 можна заразитися від домашніх тварин.
– “Його розносять мережі 5G” – ще один популярний міф. Зазначимо, що за інформацією ВООЗ, віруси не переносяться з радіосигналом або хвилями мобільного зв’язку. Пандемія Covid-19 поширюється в багатьох країнах, де мережі 5G не розгорнуто.
– Передається через взуття. Це все при тому, що взуття не контактує з дихальними шляхами, тому знявши його і помивши руки, можна не турбуватися щодо зараження.
– Через кал хворої людини. За даними попередніх досліджень, вірус може бути в калі деяких пацієнтів, однак про встановлені факти фекально-оральної передачі Covid-19 поки не повідомлялося.
У ВООЗ зазначають, що продовжують вивчати результати поточних досліджень, що стосуються механізмів передачі Covid-19 і публікуватимуть нові дані в міру їх надходження.